Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

W sprawie Afrykańskiego Pomoru Świń

5 stycznia 2016
W związku drastyczną sytuacja na rynku wieprzowiny w Polsce spowodowaną wykryciem przypadków  wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń  poseł Jarosław Kalinowski ( PSL) złożył interpelacje do Komisji Europejskiej w sprawie udzielenia pomocy producentom i zniesienia embarga na import przez państwa trzecie.

Poniżej prezentujemy tekst interpelacji  
W związku z wykryciem na terenie Unii Europejskiej przypadków wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF), państwa trzecie wprowadziły ograniczenia importu mięsa wieprzowego pochodzącego ze Wspólnoty. W wyniku tego sytuacja na rynku wieprzowiny z dnia na dzień staje się coraz bardziej dramatyczna: drastyczny spadek cen żywca oraz problemy z eksportem powodują ogromne straty finansowe producentów, już dziś doprowadzając wielu z nich na skraj bankructwa. Kolejne negatywne aspekty zaistniałej sytuacji to gwałtowna redukcja etatów w tym sektorze i spadek zaufania konsumentów do produktów zawierających wieprzowinę. Należy jednak podkreślić, iż wirus ASF nie stanowi zagrożenia dla zdrowia ludzkiego.
W przypadku Polski wykrycie przypadków ASF u dzików poskutkowało nałożeniem embarga na polską wieprzowinę m.in przez największych partnerów handlowych naszego kraju: Rosję, Chiny czy Japonię.
 Dlatego konieczne jest podjęcie działań mających na celu poprawę sytuacji na rynku wieprzowiny tak w Polsce jak i w całej UE. Istnieją przecież instrumenty pomocy, takie jak choćby dopłaty do prywatnego magazynowania czy środki zarządzania kryzysowego, o których mowa w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1308/2013, ustanawiającego wspólną organizację rynków produktów rolnych.
 Czy Komisja Europejska zamierza wystosować pomoc finansową dla producentów wieprzowiny w Polsce i pozostałych państwach, dotkniętych kryzysem w związku z wykryciem przypadków ASF na terenie Unii?
 Czy poczyniono jakieś postępy w negocjacjach z Federacja Rosyjską, dotyczących zniesienia zakazu importu mięsa wieprzowego pochodzącego z UE?
 Czy w przypadku otrzymania wniosków o odszkodowanie w wyniku strat poniesionych przez chorobę Afrykańskiego Pomoru Świń, Komisja zamierza wypłacić rekompensatę producentom tak, jak miało to miejsce w 2011 r. w przypadku epidemii zatruć pokarmowych wywołanych szczepem pałeczki okrężnicy EHEC i odszkodowań przyznanych producentom warzyw i owoców?
Jarosław Kalinowski


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę