Ptak_Waw_CTR_2024

W sprawie Afrykańskiego Pomoru Świń

5 stycznia 2016
W związku drastyczną sytuacja na rynku wieprzowiny w Polsce spowodowaną wykryciem przypadków  wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń  poseł Jarosław Kalinowski ( PSL) złożył interpelacje do Komisji Europejskiej w sprawie udzielenia pomocy producentom i zniesienia embarga na import przez państwa trzecie.

Poniżej prezentujemy tekst interpelacji  
W związku z wykryciem na terenie Unii Europejskiej przypadków wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF), państwa trzecie wprowadziły ograniczenia importu mięsa wieprzowego pochodzącego ze Wspólnoty. W wyniku tego sytuacja na rynku wieprzowiny z dnia na dzień staje się coraz bardziej dramatyczna: drastyczny spadek cen żywca oraz problemy z eksportem powodują ogromne straty finansowe producentów, już dziś doprowadzając wielu z nich na skraj bankructwa. Kolejne negatywne aspekty zaistniałej sytuacji to gwałtowna redukcja etatów w tym sektorze i spadek zaufania konsumentów do produktów zawierających wieprzowinę. Należy jednak podkreślić, iż wirus ASF nie stanowi zagrożenia dla zdrowia ludzkiego.
W przypadku Polski wykrycie przypadków ASF u dzików poskutkowało nałożeniem embarga na polską wieprzowinę m.in przez największych partnerów handlowych naszego kraju: Rosję, Chiny czy Japonię.
 Dlatego konieczne jest podjęcie działań mających na celu poprawę sytuacji na rynku wieprzowiny tak w Polsce jak i w całej UE. Istnieją przecież instrumenty pomocy, takie jak choćby dopłaty do prywatnego magazynowania czy środki zarządzania kryzysowego, o których mowa w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1308/2013, ustanawiającego wspólną organizację rynków produktów rolnych.
 Czy Komisja Europejska zamierza wystosować pomoc finansową dla producentów wieprzowiny w Polsce i pozostałych państwach, dotkniętych kryzysem w związku z wykryciem przypadków ASF na terenie Unii?
 Czy poczyniono jakieś postępy w negocjacjach z Federacja Rosyjską, dotyczących zniesienia zakazu importu mięsa wieprzowego pochodzącego z UE?
 Czy w przypadku otrzymania wniosków o odszkodowanie w wyniku strat poniesionych przez chorobę Afrykańskiego Pomoru Świń, Komisja zamierza wypłacić rekompensatę producentom tak, jak miało to miejsce w 2011 r. w przypadku epidemii zatruć pokarmowych wywołanych szczepem pałeczki okrężnicy EHEC i odszkodowań przyznanych producentom warzyw i owoców?
Jarosław Kalinowski


POWIĄZANE

W październiku odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Miód” Copa-Cogeca, w który...

EIT Food już po raz siódmy organizuje warsztaty projektowania produktów żywności...

Przechowywanie paliwa w gospodarstwie rolnym wymaga wdrożenia odpowiednich rozwi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę