Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

W sierpniu wzrost cen wyniósł już 4,3 proc.

15 września 2011
Wzrost cen staje się w Polsce coraz większym problemem. Jak informuje GUS, roczna inflacja wzrosła aż o 0,2 pkt. proc. - z 4,1 do 4,3 proc. Analitycy spodziewali się góra 4,2 proc. Najbardziej wzrosły opłaty za mieszkania, żywność oraz paliwa

Największy wpływ na ukształtowanie się wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych na tym poziomie miały podwyżki opłat związanych z mieszkaniem (o 5,8 proc.), wzrost cen żywności (o 4,5 proc.) oraz w zakresie transportu (o 7,9 proc.), które podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 1,50 pkt proc., 0,97 pkt proc. i 0,73 pkt proc. Spadek cen odzieży i obuwia (o 0,9 proc.) obniżył wskaźnik w tym okresie o 0,04 pkt proc." - napisał GUS w komunikacie.
"Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie niższe ceny żywności(o 1,6 proc.), a także odzieży i obuwia (o 2,8 proc.), które obniżyły wskaźnik odpowiednio o 0,35 pkt proc. i 0,14 pkt proc. Wyższe ceny w zakresie łączności (o 4,8 proc.), towarów i usług związanych mieszkaniem (o 0,4 proc.), a także transportem (o 0,9 proc.), podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 0,20 pkt proc., 0,11 pkt proc. i 0,09 pkt proc." - podał GUS.
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych nie zmieniły się w sierpniu względem lipca. Wicepremier i minister gospodarki, Waldemar Pawlak, twierdzi, że inflacja na tym poziomie nie jest zagrożeniem dla gospodarki. "Gdyby to było wyraźnie powyżej 4 proc., wtedy jest ryzyko" - powiedział.
- Największe zaskoczenie wzbudził wzrost cen usług telekomunikacyjnych o 4,9 proc. względem lipca. To skala wzrostu nieobserwowana od stycznia 2000 r. Ceny transportu odnotowały wyższą niż oczekiwaliśmy dynamikę (0,9 proc.), do czego przyczynić mógł się wpływ osłabienia złotego na ceny paliw (+1,3 proc. względem lipca) – mówi Aleksandra Bluj z Banku Pekao. - Do końca roku spodziewamy się stabilnych stóp procentowych.
- Tak jak przewidywaliśmy, wzrosły wyraźnie ceny transportu, co wiązało się z podwyżkami cen w komunikacji publicznej. Inflację wyższą od oczekiwań może tłumaczyć wzrost cen w kategorii łączność, co wynika z tego, że operatorzy zakończyli promocje wprowadzone dwa miesiące wcześniej - komentuje Piotr Bielski z BZ WBK.
Jutro w "Dzienniku Gazecie Prawnej" zamieścimy analizę dotyczącą inflacji w Polsce. Napiszemy, co zdrożało, jak wzrost cen żywności, paliwa itd.  przełoży się na kieszeń konsumenta, decyzje inwestorów, raty w banku.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę