Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

W sierpniu na Białoruś pojedzie misja producentów owoców i warzyw

5 stycznia 2016
Do końca sierpnia na Białoruś pojedzie misja gospodarcza producentów owoców i warzyw, by zbadać możliwości inwestycji i zwiększenia wymiany handlowej - poinformowało Ministerstwo Rolnictwa po czwartkowej wizycie ministra Marka Sawickiego w Mińsku.
Jak podał resort, Sawicki w Mińsku spotkał się z ministrem rolnictwa i wyżywienia Białorusi Leanidem Zajacem oraz wicepremierem Michaiłem Rusijem. "Przedmiotem rozmów była intensyfikacja współpracy polsko-białoruskiej w dziedzinie rolnictwa oraz wymiany handlowej artykułami rolno-spożywczymi" - zaznaczyło ministerstwo w komunikacie przekazanym PAP.
W czasie rozmów uzgodniono, iż w najbliższych dniach dojdzie do spotkania głównych lekarzy weterynarii obu krajów w celu omówienia najważniejszych kwestii dotyczących bieżącej oraz dalszej współpracy w dziedzinie weterynarii i bezpieczeństwa żywności.
Natomiast do końca sierpnia zorganizowana zostanie misja gospodarcza przedstawicieli polskiego sektora owocowo-warzywnego. Jej celem będzie rozpoznanie możliwości wspólnych, polsko-białoruskich inwestycji oraz wymiany towarowej.
"Białoruś otwiera się na współpracę z Polską, do końca sierpnia uzgodnimy warunki" - skomentował te informacje minister Sawicki na Twitterze.
Białoruś jest jednym z najważniejszych partnerów gospodarczych Polski, trzecim po Rosji i Ukrainie wśród krajów WNP. Według danych Ministerstwa Gospodarki udział Białorusi w eksporcie polskich towarów w 2012 roku wynosił 1,6 mld dol. W 2013 roku nasze obroty wzrosły o 7 proc. do ponad 3,2 mld dol.
Kraj ten nie przyłączył się do rosyjskiego embarga na zachodnią żywność. Po jego ogłoszeniu władze w Mińsku nie kryły, że liczą na zwiększenie sprzedaży do Rosji swoich produktów i poprawę sytuacji gospodarczej. Białoruś jest głównym dostawcą żywności do Rosji. W 2013 r. wyeksportowała jej tam za 2,74 mld dol. Dla porównania większa o jedną trzecią Polska wywiozła w tym czasie do Rosji żywność o wartości 1,55 mld dol.
Jak podano w komunikacie, Zajac przyznał jednocześnie, że w tym roku na Białorusi nie ma znacznych rezerw pozwalających zwiększyć eksport żywności, gdyż z powodu afrykańskiego pomoru świń pogłowie żywca wieprzowego spadło o 20 procent, a z powodu upalnego lata spadła produkcja mleka.
Eksperci wskazują, że to potencjalna szansa dla producentów z Polski, którzy mogliby wypełnić lukę na białoruskim rynku. W ubiegłym roku wyeksportowaliśmy na Białoruś mięso wieprzowe o wartości 104 mln euro, jabłka i gruszki warte 50 mln euro oraz pomidory za 11 mln euro. Z danych resortu rolnictwa wynika, że całkowity eksport żywności z Polski na Białoruś wynosił ponad 300 mln euro. Jednak w 2014 r. z powodu wykrycia na terytorium Polski wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) władze w Mińsku zdecydowały się na zamknięcie swojego rynku na polską wieprzowinę.


POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę