Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

W Senacie - m.in. KRUS i "trzynastki"

17 marca 2004

Senat, podczas rozpoczynającego się w środę trzydniowego posiedzenia, zajmie się m.in. nowelizacją ustawy o Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS).

Zakłada ona przekazanie nadzoru nad kasą z resortu rolnictwa do resortu gospodarki. To jedna z ustaw z planu Jerzego Hausnera.

Zgodnie z nowelą, rolnicy i ich domownicy będą mogli prowadzić działalność gospodarczą i nadal ubezpieczać się w KRUS-ie, pod warunkiem, że dochody z tej działalności nie przekroczą 65 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Nowelizacja ustawy o KRUS zakłada również, że rolnicy i domownicy prowadzący działalność gospodarczą będą płacić podwójną składkę KRUS w porównaniu z tą, którą płacą rolnicy nie prowadzący działalności.

Dotychczas w KRUS-ie mogli ubezpieczać się rolnicy i ich domownicy niezależnie od wysokości przychodów z działalności gospodarczej, którzy wcześniej ubezpieczali się w tym systemie ubezpieczeń przez 1 rok.

Kolejna ustawa z planu ograniczenia wydatków wicepremiera Hausnera, którą zajmie się Senat, to nowelizacja ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu sił zbrojnych, która zakłada wolniejszy wzrost wydatków na wojsko (nakłady na obronność w najbliższych latach będą niższe o 4,6 mld zł, niż zakładano).

W myśl nowelizacji, co najmniej jedna trzecia 150-tysięcznych sił ma być w pełni zdolna do współdziałania w ramach NATO do końca 2008 roku. Rada Ministrów ma składać Sejmowi sprawozdania z realizacji programu przebudowy armii co dwa lata, a nie co rok.

Kolejnym punktem obrad będzie nowelizacja ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników sfery budżetowej, która przewiduje, że osoby zajmujące kierownicze stanowiska w państwie, tzw. R-ka, posłowie i senatorowie oraz władze samorządowe, stracą "trzynastki".

Senacka Komisja Regulaminowa zarekomenduje Izbie, aby wśród samorządowców, których miałaby objąć likwidacja dodatkowych pensji, byli marszałkowie województw, wiceprzewodniczący zarządów oraz inni członkowie zarządów, starostowie, wicestarostowie i członkowie zarządu powiatów; wójtowie, burmistrzowie i prezydenci oraz ich zastępcy. Jednocześnie Komisja zarekomenduje wyłączenie z katalogu osób pozbawionych "13-tek" sekretarzy gmin i powiatów oraz skarbników gmin i powiatów.

Senatorowie zajmą się też tzw. małą nowelizacją ustawy o radiofonii i telewizji, która definiuje m.in. pojęcia sponsoringu, reklamy ukrytej i audycji wytworzonej pierwotnie w języku polskim. Za taką nowela uznaje program spełniający wymogi audycji europejskiej, powstały na postawie polskiego scenariusza i po raz pierwszy zarejestrowany w Polsce.

Senat rozpatrzy też nowelizację ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, dostosowującą przepisy obowiązujące w Polsce do dyrektyw UE. W ustawie znacznie zaostrzono kontrolę nad produkcją nośników optycznych, m.in. płyt CD i DVD, w celu zapobiegania piractwu.

Kolejnym punktem obrad będzie nowelizacja regulaminu Senatu. Zgodnie z nowelą, senator, który nie był na komisji lub posiedzeniu Senatu, musi pisemnie usprawiedliwić nieobecność. W miarę możliwości ma dołączyć dokument potwierdzający przyczyny nieobecności, np. zaświadczenie lekarskie.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę