Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

W Sejmie o uboju rytualnym

5 stycznia 2016
W piątek 12 lipca w  trakcie 45 posiedzenia Sejmu RP  posłowie będą glosować nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Nowelizacja wprowadza ustawową dopuszczalność dokonywania uboju zwierząt metodami wymaganymi przez obrzędy religijne, czyli niepoprzedzonego ogłuszeniem (tzw. uboju rytualnego), pod warunkiem, że podczas uboju nie są stosowane systemy krępowania bydła w nienaturalnym położeniu (tzw. klatki obrotowe).

Projekt ma na celu utrzymanie konkurencyjności polskiej branży mięsnej na rynku światowym i zachowanie kilku tysięcy miejsc pracy pracowników firm zajmujących się ubojem zwierząt wykonywanym zgodnie z obyczajami religijnymi. Założeniem projektu jest też zachowanie prawa grup wyznaniowych do obrzędów religijnych zgodnych z ich przekonaniami.

 Od 1 stycznia 2013 r. zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego obowiązuje zakaz uboju zwierząt bez uprzedniego ich ogłuszania, co w efekcie wyklucza ubój rytualny. Po pierwszym czytaniu komisja przyjęła poprawki polegające m.in. na wpisaniu wprost do ustawy zasad przeprowadzania uboju rytualnego. Ubój taki miał być zgłaszany powiatowemu lekarzowi weterynarii co najmniej na 3 dni przed jego planowanym terminem. Projekt wpłynął do Sejmu 10 maja 2013 r.

Pierwsze czytanie odbyło się 28 maja 2013 r. w Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 13 czerwca 2013 r. komisja przyjęła sprawozdanie z poprawką. Drugie czytanie zostało przeprowadzone 19 czerwca 2013 r. W dyskusji zgłoszono wniosek o odrzucenie projektu oraz poprawki m.in. wprowadzające konieczność uzyskania pozwolenia na ubój od powiatowego lekarza weterynarii na podstawie wniosku składanego co najmniej 14 dni przed planowanym ubojem.
 Pozwolenie byłoby wydawane w ciągu 7 dni od złożenia wniosku. Do wniosku dołączana była kopia umowy lub innego dokumentu potwierdzającego zamówienie na dostawę określonej liczby zwierząt lub określonej ilości mięsa. Kolejna poprawka przewiduje, że obowiązek zgłaszania powiatowemu lekarzowi weterynarii uboju na 3 dni przez jego przeprowadzeniem zostanie zastąpiony powiadamianiem tego podmiotu. Wśród zmian zaproponowanych w drugim czytaniu jest także objęcie sankcją karną podmiotów dokonujących uboju bez pozwolenia bądź bez powiadomienia lub niezgodnie z nimi. Za ten czyn ma grozić grzywna, ograniczenie wolności lub kara więzienia do 2 lat.


POWIĄZANE

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Piątnicy została laureatem prestiżowego XVII ...

W polskim prawie cywilnym brak jest definicji siły wyższej. Jednak w doktrynie i...

Jak platformy streamingowe rewolucjonizują turnieje e-sportowe? E-sport jest już...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę