W poszukiwaniu odmian zbóż odpornych na porastanie
12 lutego 2010
Porastanie zbóż to zjawisko, w którym nasiona zamiast osiągnąć stan spoczynkowy, przedwcześnie kiełkują na kłosie. Przynosi ono znaczące straty gospodarcze spowodowane obniżeniem ilości plonów i pogorszeniem wartości ziarna. Mechanizmy molekularne warunkujące tę sytuację będzie badał dr Szymon Świeżewski z Instytutu Biochemii i Biofizyki Polskiej
Akademii Nauk. Jego projekt badawczy zostanie sfinansowany ze środków programu LIDER Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
"Naszym celem jest zrozumienie genetycznych i molekularnych podstaw porastania na kłosie. W związku z prognozowanym globalnym ociepleniem klimatu, problem ten będzie się nasilał w kolejnych latach. Stawia to przed rolnictwem poważne wyzwanie polegające na konieczności uzyskania nowych odmian, zaadaptowanych do zmieniających się warunków klimatycznych" - mówi dr Świeżewski.
Dodaje, że molekularne podłoże porastania jest słabo poznane, a prowadzone dotychczas badania ograniczone są do mechanizmów ustanawiania (określania) czasu spoczynkowego i kiełkowania nasion.
Jego projekt ma na celu poznanie mechanizmów molekularnych porastania i ich związku z czynnikami środowiskowymi. Wytypowanie kluczowych genów odpowiedzialnych za porastanie stworzy możliwość uzyskania nowych odpornych odmian.
W pierwszej edycji programu "Lider" zainicjowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wybrano 23 spośród 202 zgłoszonych wniosków. Laureaci wykazali, że są przygotowani do podjęcia samodzielnej pracy badawczej wraz z utworzonymi przez siebie zespołem nad projektem, który znajdzie zastosowanie w praktyce. Na jego realizację każdy z nich otrzyma nawet do 1 mln zł. KOL