Ptak_Waw_CTR_2024
Biometan_II_Forum_2024

W Polsce sektor mleczarski ma się świetnie

5 stycznia 2016
Jak podał Bank Gospodarki Żywnościowej, grudzień ubiegłego roku był kolejnym już miesiącem, w którym dynamika wzrostu skupu mleka w Polsce wyraźnie przyspieszała. Według danych GUS, w tym okresie dostawy surowca do mleczarni wyniosły 786,5 mln litrów, tj. były o ponad 6 proc. wyższe w relacji rocznej. Jeszcze w I półroczu ubiegłego roku towarowa produkcja mleka była o około 2 proc. niższa niż w analogicznym czasie 2012 roku.

Ogółem w 2013 r. skup mleka ukształtował się na poziomie 9587,0 mln l, czyli o niespełna 1 proc. większym w relacji rocznej - są to na razie dane wstępne, które zostaną prawdopodobnie skorygowane.
Z kolei informacje ARR wskazują, że w okresie IV - XI 2013 r. ilość skupionego mleka była o 0,6 proc. wyższa niż w tym samym czasie roku 2012/2013. Biorąc pod uwagę znacznie przyspieszenie dynamiki wzrostu dostaw mleka (w listopadzie +4% wobec listopada 2012 r., w grudniu już +6%), przekroczenie kwot mlecznych w tym sezonie wydaje się niemal pewne, pozostaje tylko kwestia jego wysokości. Naszym zdaniem może ono sięgać od 1,5 proc. do 2,0 proc.
Mimo, że w 2013 r. skupiono więcej mleka niż rok wcześniej, produkcja większości przetworów mleczarskich zmalała. W zakładach mleczarskich zatrudniających powyżej 49 osób, więcej (i to znacznie) wytworzono jedynie mleka płynnego - o 14 proc. w relacji rocznej, łącznie produkcja sięgnęła 2928,7 mln litrów - oraz serów świeżych - o ponad 6 proc. r/r, ogółem 400 tys. ton. Z kolei produkcja masła ukształtowała się na poziomie z 2012 roku, tj. 171 tys. ton.
W pozostałych przypadkach odnotowano już ujemne dynamiki zmian.

W największym stopniu zmniejszono produkcję śmietany - o ponad 7 proc. do 208,6 mln litrów - oraz mleka w proszku - o ponad 5 proc. do 141 tys. ton. Pomimo bardzo dobrej koniunktury na rynku serów dojrzewających, także tu nastąpił spadek produkcji, choć nieznaczny - o 0,3 proc. do 305 tys. ton. Przy czym w ostatnich miesiącach powyższe tendencje uległy odwróceniu. W samym grudniu zakłady mleczarskie wyprodukowały o 27 proc. więcej mleka w proszku niż rok wcześniej oraz o 8 proc. więcej serów.
- Szacujemy, że w tym roku przerób mleka również wzrośnie, ale nieznacznie. Przede wszystkim będzie to wynikało, podobnie zresztą jak w 2013 r., z problemów z dostępem do surowca ze względu na osiągnięcie limitu wyznaczonego przez kwotę mleczną. Ponadto zmniejszyć się może zapotrzebowanie eksportowe (choć naszym zdaniem wymiana handlowa z zagranicą będzie rosła także w bieżącym roku). Z drugiej strony ożywienie gospodarcze w Polsce może przełożyć się na wzrost popytu na część artykułów mlecznych - głownie chodzi tu o tzw. galanterię mleczną (w 2013 r. produkcja jogurtów była o prawie 4 proc. niższa niż rok wcześniej i wyniosła 430,8 mln litrów)



POWIĄZANE

Początek września przyniósł wyraźną korektę cen paliw w polskich rafineriach. Ku...

Cynkomet wprowadza na rynek nową rolniczą przyczepę RM-240, specjalnie zaprojekt...

Już po raz siedemnasty Polska Izba Mleka zorganizowała Ranking Spółdzielni Mlecz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę