Według wyliczeń Banku Gospodarki Żywnościowej, w I połowie br., na skutek ograniczeń kwotowych, skup mleka w Polsce kształtował się na poziomie o 2 proc. niższym niż w 2012 roku. Mniejsza podaż surowca przełożyła się na zmniejszenie produkcji większości przetworów mleczarskich.
Przede wszystkim, w odpowiedzi na niesprzyjające uwarunkowania gospodarcze w kraju, w okresie pierwszych sześciu miesięcy br. w przedsiębiorstwach zatrudniających 50 osób i więcej odnotowano spadek produkcji jogurtów - o prawie 6 proc. w relacji rocznej do 224 mln litrów.
Po notowanym w ubiegłym roku wzroście produkcji śmietany, bieżący rok przyniósł stagnację również na tym rynku, a produkcja obniżyła się o prawie 7 proc. do 104,3 mln litrów. Ponadto mleczarnie wytworzyły mniej niż rok wcześniej mleka w proszku - o prawie 9 proc. (łącznie produkcja wyniosła 69,8 tys. ton).
Więcej niż w 2012 r. wyprodukowano natomiast serów - i to zarówno dojrzewających jak i twarogów - w pierwszym przypadku wzrost sięgnął zaledwie 0,3 proc. do 149 tys. t, zaś w drugim aż 5 proc. w relacji rocznej (do 202 tys. ton). Warto zauważyć, że jednocześnie silnie rośnie eksport serów. W okresie styczeń-maj br. ich sprzedaż zagraniczna ukształtowała się na poziomie 81,6 tys. t, tj. o ponad 16 proc. wyższym niż w analogicznym czasie przed rokiem.