Bank Gospodarki Żywnościowej podał, że w styczniu br. skup mleka w Polsce był wyższy o prawie 3 proc. w relacji miesięcznej oraz o 6,5 proc. wobec analogicznego okresu ubiegłego roku. Wyższa podaż surowca przełożyła się na dynamiczne zwiększenie produkcji jogurtów oraz mleka w proszku.
Według danych GUS w styczniu zakłady zatrudniające ponad 49 osób wytworzyły 36,6 mln litrów jogurtów, czyli aż o 30% więcej niż w grudniu ubiegłego roku, choć o prawie 2% mniej w relacji rocznej. Z kolei produkcja mleka w proszku wzrosła o prawie 17% w relacji miesięcznej i o aż 75% w stosunku rocznym do 16,1 tys. ton. Jest to odpowiedź na utrzymujący się wysoki popyt importowy na ten produkt oraz konkurencyjność cenową europejskich (w tym polskich) przetwórców. Duże możliwości eksportowe przekładają się również na stały trend wzrostowy w produkcji serów dojrzewających - w samym styczniu br. mleczarnie wytworzyły ich o niespełna 1% więcej (łącznie 25,9 tys. t) w porównaniu do grudnia 2013 roku.
W pozostałych przypadkach odnotowano spadek produkcji wobec grudnia, choć w porównaniu ze styczniem ubiegłego roku, ze względu na istotny przyrost przetwarzanego surowca, produkcja już rosła. I tak na przykład w analizowanym okresie zakłady zmniejszyły o ponad 8% w relacji miesięcznej produkcję śmietany, ale w skali rocznej była ona o prawie 4% wyższa (produkcja sięgnęła 15,5 mln litrów). W odniesieniu do masła spadek w relacji miesięcznej wyniósł prawie 8%, a roczny wzrost - 5% do 15,5 tys. ton.