W Unii Europejskiej ponad 16 procent ludności jest zagrożonych ubóstwem - wynika z europejskiego badania dochodów i warunków życia w 2010, które opublikował Główny Urząd Statystyczny.
Od 2005 roku odsetek osób zagrożonych tym zjawiskiem w Unii waha się między 16 a 17 procent. Najwyższy odsetek w 2010 roku był na Łotwie, w Rumunii, Hiszpanii i Bułgarii, najniższy w Czechach i Holandii.
W Polsce odsetek ludności zagrożonej ubóstwem wynosił 17,6 procent, czyli wzrósł o 0,5 punktu procentowego w porównaniu z 2009 rokiem. Wysokość granicy ubóstwa dla jednej osoby wynosi 11 439 złotych, a dla rodziny z dwójką dzieci 24 021 złotych rocznie.
Ogółem w Unii Europejskiej częściej zagrożone ubóstwem są kobiety niż mężczyźni, podobnie w Polsce. Z badania wynika poza tym, że najwyższy wskaźnik zagrożenia ubóstwem notuje się wśród dzieci. Jeśli chodzi o Polskę to zagrożenie tym zjawiskiem jest zróżnicowane przestrzennie. Najniższe zagrożenie ubóstwem występuje województwie śląskim i podlaskim, natomiast najwyższe w lubelskim. Od 2007 roku województwo to ma najwyższym wskaźnik zagrożenia tym zjawiskiem i jego wartość systematycznie rośnie, dla podlaskiego spada.