Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

W Polakach narasta poczucie głodu konsumpcji

3 grudnia 2015
Jak wynika z badania ING, globalny kryzys tylko częściowo zniechęcił Polaków do wydawania pieniędzy, jednak recesja gospodarcza zraziła Polaków do brania kredytów
Większą niechęć do wydawania pieniędzy odczuwa 52 proc. ankietowanych Polaków, co jest trzecim najniższym wynikiem wśród badanych krajów. Jednocześnie 74 proc. ankietowanych przyznało, że od czasu wybuchu kryzysu finansowego czuje większą niechęć do zapożyczania się.
"Z badania widać, że narasta poczucie głodu konsumpcji. Chcemy konsumować więcej, ale tym razem w mniejszym stopniu korzystając z finansowania zewnętrznego" - powiedział Grzegorz Ogonek, ekonomista ING Banku Śląskiego, komentując wyniki badania "Finansowy Barometr ING".
56 proc. ankietowanych Polaków deklaruje, że posiada jakiekolwiek oszczędności, co jest drugim, obok Rumunii, najniższym wynikiem wśród badanych krajów.
Z opublikowanego we wtorek badania wynika, Polacy najczęściej oszczędzają na krótkoterminowe cele, a na wcześniejszą emeryturę oszczędza 5 proc. respondentów, co jest poziomem najniższym wśród badanych krajów.
43 proc. badanych Polaków przyznało, że do oszczędzania może ich zmotywować jedynie konkretny cel, podczas gdy w krajach Europy Zachodniej odsetek takich odpowiedzi jest znacząco niższy.
Badanie przeprowadzono w październiku i listopadzie 2013 roku w 13 krajach europejskich na reprezentatywnej grupie 12.637 osób (dla Polski grupa wynosiła 1008 respondentów) na zlecenie Grupy ING przez IPSOS.



POWIĄZANE

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...

Świadczenie 500 plus, a od początku 2024 roku podwyższone do 800 plus, wypłacane...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę