Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

W Podlaskiem - obszar zagrożenia ASF

23 kwietnia 2015
Sześć gmin w woj. podlaskim obejmuje tzw. obszar zagrożenia, utworzony w związku z występowaniem tam wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF). To strefa z dodatkowymi obostrzeniami na terenie, który już dotąd objęty był ograniczeniami - podał Główny Lekarz Weterynarii.

To decyzja Komisji Europejskiej, która wejdzie w życie 28 kwietnia. Ustanowiony obszar zagrożenia obejmuje cztery gminy (Krynki, Kuźnica, Sokółka i Szudziałowo) w powiecie sokólskim i dwie (Gródek, Michałowo) w powiecie białostockim.

Gminy znajdują się w obecnej tzw. strefie czerwonej, czyli z najbardziej restrykcyjnymi obostrzeniami związanymi z ASF, która obejmuje części powiatów: białostockiego, sokólskiego, augustowskiego i sejneńskiego. Część województwa objęta jest też tzw. strefą żółtą, również utworzoną w związku z ASF, gdzie ograniczenia są mniejsze.

"Nowa strefa służy wzmocnieniu nadzoru i zmniejszeniu ryzyka rozprzestrzeniania się ASF, szczególnie poprzez produkty, które mogą być pozyskane od zwierząt z ewentualnym zakażeniem" - podano w środowym komunikacie Głównego Lekarza Weterynarii.

Na nowoutworzonym tzw. obszarze zagrożenia obowiązywać będą dodatkowe obostrzenia, dotyczące w szczególności "umieszczania" na rynku spożywczym świń i produktów z nich uzyskanych. To m.in. zasada, że świnie mogą być wysyłane poza obszar zagrożenia tylko do uboju, a sam ubój może się odbyć wyłącznie w rzeźni zatwierdzonej do tego celu przez powiatowego lekarza weterynarii.

Są też zasady dotyczące m.in. samego transportu tych zwierząt (ma być bezpośrednio z gospodarstwa do miejsca uboju, wyznaczoną i uzgodnioną trasą). "Świeże mięso pozyskane ze świń z obszaru zagrożenia może być umieszczane wyłącznie na rynku krajowym" - podano w komunikacie.

Według przywołanych danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, na koniec marca na obszarze zagrożenia znajdowało się 317 stad, a w nich w sumie 2106 świń.

Obszary takie zostały utworzone w roku 2014 na Litwie i Łotwie. W komunikacie zwrócono uwagę, że utworzony w Polsce obszar zagrożenia jest najmniejszym spośród takich obszarów ustanowionych na terytoriach państw członkowskich UE, w których występuje ASF.

Wszystkie dotychczas stwierdzone przypadki ASF miały miejsce w woj. podlaskim, pierwsze wykryto w lutym 2014 r. Jak dotąd odnotowano 50 przypadków tej choroby u dzików (łącznie 91 zwierząt) oraz trzy ogniska ASF u trzody chlewnej.

Prawie wszystkie miały miejsce w strefie przygranicznej z Białorusią, na terenie powiatów: białostockiego i sokólskiego, gdzie wyznaczono obszary z obostrzeniami i stosownymi zakazami.

Trzy tygodnie temu pierwszy przypadek u dzika stwierdzono też na terenie powiatu hajnowskiego.

Dr Katarzyna Agnieszka Arłukowicz-Strankowska z Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Białymstoku, pytana w środę przez PAP o ewentualność rozszerzenia strefy czerwonej w związku z pierwszym przypadkiem ASF w powiecie hajnowskim, zaznaczyła że taka decyzja leży w kompetencjach Komisji Europejskiej.

"Nie leży to w gestii ani powiatowego, ani wojewódzkiego, ani nawet głównego lekarza weterynarii. Taką decyzję podejmie KE, czy zostanie poszerzony ten obszar objęty ograniczeniami, czy też nie" - dodała.


POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę