„Społeczne projekty w obszarze energetyki odnawialnej w Polsce i Regionie Karpackim” to tytuł konferencji organizowanej przez REScoop 20-20-20 , Stowarzyszenie The Krakow Institute for Sustainable Energy (KISE) i CEE Bankwatch Network.18 października 2014 w Krakowie.
Jak udało się nam dowiedzieć podczas spotkania zostaną omówione możliwości i wyzwania stojące przed obywatelską energetyką odnawialną w Polsce i Regionie Karpackim. Seminarium skierowane jest do mieszkańców zainteresowanych aktywnością REScoop, przedstawicieli władz lokalnych i krajowych, zarządzających lokalnymi przedsięwzięciami typu REScoop i przedstawicieli sektora energii odnawialnych
REScoop 20-20-20 stanowi konsorcjum dwunastu międzynarodowych organizacji, które połączyły swoje siły na rzecz zwiększenia liczby społecznych projektów w obszarze energetyki odnawialnej w Europie.
Program Konferencji 10.00 – 11.15 Wprowadzenie
Łukasz Pytlinski zaprezentuje Stowarzyszenie The Krakow Institute for Sustainable Energy.
Dirk Knapen opisze założenia projektu REScoop 20-20-20. Wraz z przedstawicielami zachodnioeuropejskich społecznych projektów energetycznych, przedstawi doświadczenia związane z proektami dotyczącymi energii odnawialnej, dostaw oraz oszczędności energii i zarządzania sieciami. Zaprezentuje też projekt WISE dotyczący budowy lokalnego poparcia dla energetyki wiatrowej.
Paulina Kozubek zaprezentuje Polską Sieć Energie Cités, Porozumienie Burmistrzów oraz działania polskich gmin z zakresu efektywności energetycznej.
Beata Maciejewska przedstawi projekt Demokracja Energetyczna oraz działalność Zielonego Instytutu.
Marina Petrović z UNDP Croatia zaprezentuje organizację European Sustainable Energy Youth Network, która z pomocą Fundacji Heinricha Boella została założona w Niemczech, Chorwacji, Grecji i Serbii.
11.30 – 12.45 Energia odnawialna w rękach lokalnych grup
Daniele Domanin z Societá Cooperativa Elettrica Gignod w mieście Aosta wyjaśni, w jaki sposób zorganizowana jest dostawa energii dla w 100% zielonej wioski położonej we włoskich Alpach.
Tomasz Koprowiak z Kisielic, polskiej wsi, która została nagrodzona przez Unię Europejską nagrodą ManagEnergy Award 2014za wybitne osiągnięcia w zakresie lokalnych i regionalnych projektów energetycznych, zaprezentuje swoją działalność.
Arnold Rabiega ze Spółdzielni Nasza Energia przedstawi, w jaki sposób ich powstawała niedawno założona, pierwsza polska spółdzielnia energetyczna.
Mak Dukan z Zelena Energetska Zadruga podzieli się swoimi doświadczeniami z prowadzenia licznych projektów REScoop w Chorwacji, szczególnie historią pilotażowego projektu na wyspie Krk i crowdfundingu w Kaštela.
12.45 – 14.00 Lunch
14.00 – 14.30 Finansowanie społecznych projektów energetycznych
Miroslav Mojzis z CEE Bankwatch Network przedstawi możliwości finansowania dla społecznościowych projektów energetycznych w krajach Europy Centralnej i Wschodniej i omówi korzyści i bariery ich realizacji.
Julia Krzyszkowska z CEE Bankwatch Network opowie o potencjale i dostępności funduszy unijnych na mikro i małe projekty energetyczne w Polsce.
14.30 – 16.15 Rozmowy z prelegentami w rotacyjnych grupach
16.15 – 16:30 Wnioski i podsumowanie dnia
16.30 – 17.00 Koktajl na zakończenie
9201193
1