Technologie kosmiczne mogą być czasami wykorzystane w zupełnie nieoczekiwany sposób. Drukarki 3D zdolne do tworzenia trójwymiarowych przedmiotów moga z czasem służyć do tworzenia żywności. Urządzenia te stają się coraz tańsze i wkrótce zmienią nasze codzienne życie.
Za pomocą drukarki 3D moga powstawać nawet bardzo skomplikowane struktury. Ich wytrzymałość zależy od użytego "tuszu". Oczywiście pierwsze modele do tworzenia przedmiotów z komputera wykorzystywały zwykle polimerów, ale bardzo szybko zaczęły się eksperymenty, które miały za zadanie zastosowanie tej technologii w innych dziedzinach, na przykład w medycynie. Skoro jednak można wydrukować naczynie krwionośne czy frament tkanki do przeszczepu to ktoś pomyślal, że można wydrukowac również kotleta.
I znowu technologia pomyślana została jako sposób do urozmaicenia jadłospisu astronautów przebywających na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Wystarczyłoby zmienić "tusz" na jakiś rodzaj przetworzonych komórek macierzystych danego typu aby warstwa po warstwie zrobić sobie mięso lub pasztecik. Oczywiście trzeba skądś brać ten tusz, ale zapewne duże korporacje już snują plany wprowadzenia takich nowinek.
Naukowcy z Cornell University opracowali nową technologię druku żywności, jej podstawą jest galaretowata substancja zwana hydrokolidem, która może być używana jako tych do drukarki 3D. Hydrokoloidy mogą mieć zróżnicowany smak wystarczy wymieszać główne elementy o różnym smaku więc ze składników o minimalnej wartości początkowej, można drukować szeroki wybór dań, z pełną gamą niezbędnych aminokwasów, witamin i minerałów. Postaci żywności, jej smak i skład można zmieniać niemal w nieskończoność, tworząc niesamowite dania.
Hydrokoloid częściowo rozwiązuje problem produkcji żywności w nieważkości. Dotychczas możliwość drukowania jedzenie była ograniczone do małego zestawu materiałów, popularnych zwłaszcza czekoladą, ponieważ łatwo się topi i szybko zastyga, zachowując kształt. Równie łatwo jest wydrukować ser.
Z tworzeniem mięsa i warzyw wciąż są pewne problemy. Ale technologia według jej twórców będzie pozwalała na drukowanie długiej listy żywności takiej jak czekolada, smażone ryby, marchew, grzyby, jabłka, gotowany kurczak, banany, gotowany makaron, świeży ser mozzarella, pomidor, gotowane żółtko jajka, masło, ptasie mleczko, mielona wołowina, sosy, bita śmietana, ziemniaki puree, ciastka, białe pieczywo, kasza kukurydziana, pudding, ugniecione ciasto, mleko, lody, sorbety itd.
Trójwymiarowe drukowanie wszystkiego w tym żywności jest w stanie dosłownie zmienić nasz świat. To nie jest przesada. Jeżeli weźmiemy się pod uwagę sam przemysł spożywczy, zdolność do stworzenia każdego dania z kilku składników z kompaktowego urządzenia jest fundamentalną zmianą największego na świecie sektora przemysłowego. Zwykłych ludzi czekają także wielkie zmiany. Z kuchni zniknie większość urządzeń na rzecz drukarki. Receptury będą udostępniane w Internecie i będzie możliwa ich perfekcyjna reprodukcja. Nie będzie trzeba być genialnym kucharzem , wystarczy ściągnąć danie z sieci i wydrukować na drukarce 3D.
8868200
1