Wieś polska zmienia się na korzyść. Coraz szybciej zacierają się różnice między miastem a wsią. Są jednak dziedziny życia, które nadal mieszkańców wsi stawiają na dużo gorszej pozycji niż obywateli mieszkających w miastach. Do najważniejszych z nich od lat należą; kultura, edukacja i ochrona zdrowia. Na stan zdrowia osób związanych z rolnictwem wpływają bezpośrednio - zachowania zdrowotne, styl życia i dodatkowo specyfika pracy.
Na te uwarunkowania nakładają się jeszcze opóźnienia infrastrukturalne. Na terenach wiejskich znajduje się znacznie mniej zakładów opieki zdrowotnej, a na jeden przypada prawie dwukrotnie więcej osób niż w mieście.
Również wskaźnik określający liczbę wizyt lekarskich na jednego mieszkańca jest znacznie niższy na wsiach niż w miastach.
Nowotwory, alergie, nerwice, depresje, choroby psychopatyczne i inne choroby cywilizacyjne częściej niż dawniej występują wśród ludności wiejskiej Za to mieszkańcy wsi znacznie później zgłaszają swoje dolegliwości lekarzowi, a co jest z tym powiązane wprost, chorują znacznie dłużej.
Negatywny wpływ na stan zdrowia i życia mieszkańców wsi ma niewłaściwe stosowanie środków chemicznej ochrony roślin, a pewien rodzaj zagrożenia stanowią wykorzystywane codziennie do prac w rolnictwie maszyny i urządzenia mechanizujące prace gospodarskie.
Dlatego by poprawić stan zdrowia ludności wiejskiej konieczne są pilne działania dotyczące budowy nowych i poprawy dostępu do już istniejących placówek służby zdrowia. Niezwykle ważne jest również stałe krzewienie oświaty zdrowotnej, przy użyciu wszelkich możliwych kanałów informacyjnych.
Jednym z takich działań, mającym na celu poprawienie stanu zdrowia mieszkańców wsi był zakończony w ubiegłym tygodniu konkurs „Zdrowa gmina”.
Celem konkursu który zorganizowała Polska Unia Onkologii, była mobilizacja gmin do tego, by jak najskuteczniej zachęcały swoich mieszkańców do zgłaszania się na bezpłatne badania przesiewowe w kierunku wykrywania raka piersi (mammografia), szyjki macicy (cytologia) i jelita grubego (kolonoskopia), finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia i Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych.
Aby zachęcić swoich mieszkańców do zgłaszania się na badania profilaktyczne, gminy organizowały spotkania z wójtami, przedstawicielami samorządów, księżmi i nauczycielami, na których informowały o potrzebach i możliwościach wykonania bezpłatnych badań profilaktycznych.
O zmianach w ochronie zdrowia jakie zaszły w ostatnich latach na wsi, jak i o tym co jeszcze należy zrobić rozmawiają:
Nic nie wskazywało na to, ze długo oczekiwany unijny program wspierający rybactwo już po pierwszym roku funkcjonowania stanie się zarzewiem konfliktu między beneficjentami, a Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Chociaż program nie należał do łatwych to do udziału w nim zgłosiło się wielu właścicieli gospodarstw rybackich.
Podjęli się wybudowania na terenie stawów ścieżek edukacyjnych, przebudowy systemów nawodnień, czy stworzenia sztucznych siedlisk dla dzikich zwierząt. W wielu wypadkach należało przeprowadzić kosztowne zmiany w technologii chowu i hodowli ryb. Ci, którzy spełnili wymagane programem warunki w grudniu 2009 roku podpisali z ARIMR umowy. W czerwcu 2010 r. Agencja wezwała beneficjentów do złożenia wniosków o płatność, jednak nie otrzymali pieniędzy, a dodatkowo dowiedzieli się, że że Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zrywa umowy ze wszystkimi uczestnikami programu, którzy podpisali je w 2009r.
Jako powód takiej decyzji podano nie dopełnienie obowiązku złożenia w terminie do 21 stycznia 2010 r. sprawozdania z realizacji umowy za cały rok 2009. Rybacy są oburzeni i argumentują, że obowiązek taki nie jest zapisany w umowach w sposób jednoznaczny, a w żadnym miejscu umowy nie jest podany termin składania sprawozdania.
Beneficjenci programu czują się oszukani, a urzędnicy twierdzą, że zasad umowy należy przestrzegać i racja jest po ich stronie. A że w tle są wcale niemałe pieniądze więc żadna ze stron nie zamierza ustępować. Może uda się wszystko wyjaśnić w naszym programie?
Zapraszamy, emisja w niedzielę 26.09.2010
9536439
1