Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

W najbliższym Tygodniu

27 sierpnia 2010
W najbliższym programie "Tydzień" porozmawiamy o bogatej i trudnej historii rolniczych związków zawodowych oraz ich działaniach i celach obecnie. A także o zasadach przeprowadzania spisu. Tego czego będzie dotyczył i najnowszych wiadomościach dotyczących działań rachmistrzów, na dwa dni przed rozpoczęciem spisu.

W tych dniach obchodzimy 30. lecie strajków sierpniowych i powstania „NSZZ Solidarność”. Robotnicze protesty w naszym kraju, były zaczątkiem zmian polityczno ekonomicznych jakie później zaszły w Polsce i całym Bloku Wschodnim.

Jednak nie należy zapominać o roli jakie w tych zmianach odegrały rolnicze związki zawodowe. Wprawdzie zarejestrowane później niż robotnicza „Solidarność” i dziś nieco zapomniane, praktycznie walkę o powstanie zaczęły wcześniej, a dochodzenie do uznania przez władze komunistyczne, niezależnego zawodowego ruchu chłopskiego nie było ani łatwiejsze, ani mniej burzliwe niż powstawanie związków robotniczych.

Historia rolniczych związków zawodowych na ziemiach polskich liczy ponad sto lat, a geneza współczesnych „NSZZ Solidarność RI” sięga wczesnych lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. A wszystko zaczęło się od powstających w wielu rejonach kraju Komitetów Samoobrony Chłopskiej.

Komitety były protestem przeciwko antychłopskiej polityce rządu i złemu stanowi gospodarki. Działaczy komitetów spotykały różne represje, byli też ustawicznie nękani przez służbę bezpieczeństwa.

Po latach nielegalnej działalności nadszedł przełom lat 70/80, który po raz pierwszy przyniósł nadzieję na zmianę dotychczasowej sytuacji i powstanie ogólnopolskiej organizacji chłopskiej. 14 grudnia 1980 roku, podczas I Ogólnopolskiego Zjazdu Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników powstała „Solidarność Wiejska”. Na Zjazd przyjechało 1500 rolników ze wszystkich województw.

Późniejsze ostre akcje protestacyjne, głodówki i strajki doprowadziły do rejestracji „NSZZ Solidarność RI”, w maju 1981 roku.

O bogatej i trudnej historii rolniczych związków zawodowych oraz ich działaniach i celach, obecnie rozmawiają:

Gabriel Janowski – jeden z założycieli NSZZ Solidarność RI

Jerzy Chróścikowski – przewodniczący NSZZ Solidarność RI, senator PIS

dr Janusz Gmitruk – historyk, dyrektor Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego.

----------------    

1 września rozpocznie się Powszechny Spis Rolny. Jest to pierwszy spis od czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej. Należy dodać, że takie same spisy odbędą się w pozostałych krajach UE. Przeprowadzany przy pomocy nowych, elektronicznych narzędzi spis będzie pokazywał stan na dzień 30 czerwca 2010 roku – o czym muszą pamiętać obywatele podający dane rachmistrzom spisowym.

O zasadach przeprowadzania spisu. Tego czego będzie dotyczył i najnowszych wiadomościach dotyczących działań rachmistrzów, na dwa dni przed rozpoczęciem spisu. W studio:

dr Wiesław Łagodziński – rzecznik prasowy GUS

Zapraszamy na program „Tydzień” 29.08.10r. godz.8.00 w Programie 1


POWIĄZANE

Nie ma turów jest Turvita w dolinie Liwca Twaróg jest tym światowym wyróżnikiem,...

Transformacja energetyczna w Polsce nabiera tempa. Coraz większe znaczenie w tym...

W Polsce występuje ponad 470 gatunków pszczół, a na świecie ich liczba przekracz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę