Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

W Małopolsce wzrasta aktywność os i szerszeni

11 sierpnia 2003

Ostatnie dwa tygodnie upałów sprawiły, że w Małopolsce zwiększyła się aktywność os i szerszeni. Likwidacją gniazd owadów zajmują się strażacy. Mamy nawet do 30 interwencji dziennie - poinformowała w piątek 8 sierpnia wojewódzka Straż Pożarna.

Straż pożarna interweniuje, kiedy pojawia się zagrożenie życia albo zdrowia. Gdy osy albo szerszenie nie dają spokoju, przyjeżdżamy w uzgodnionym terminie, zwykle pod wieczór, bo wtedy owady wchodzą do swoich kryjówek - powiedział Jarosław Szymacha z małopolskiej straży.

Zwykle gniazda są na drewnianych tarasach, balkonach, pod dachem, czasami gniazdo jest ukryte między płytami budynku - dodał Szymacha.

Osy i szerszenie mogą być groźne. Atakują w sytuacji zagrożenia. Jeżeli człowiek znajdzie się za blisko gniazda, może zostać wyśledzony przez strażników gniazda i zaatakowany.

W wypadku rozdrażnienia kolonii najlepiej w spokoju oddalić się na bezpieczną odległość od gniazda (u szerszeni wynosi ona ok. 1-2 m), nie wykonując żadnych niepotrzebnych agresywnych ruchów, które motywują owady do dalszego ataku. Niebezpieczne mogą być użądlenia miejsc położonych blisko głównych naczyń krwionośnych i głowy. Osoby uczulone na jad powinny jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Szerszeń europejski jest największą z naszych os, osiąga do 3,5 cm długości. Gniazda buduje najczęściej w dziuplach drzew, czasem w ziemi. Szerszenie są drapieżnikami, których ofiarą padają nawet duże owady, takie jak ćmy.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę