Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

W Łomży może powstać park przemysłowy

3 lutego 2012
Władze Łomży (Podlaskie) chcą stworzyć w mieście park przemysłowy. Zamierzają przygotować na ten cel budynek w centrum a przy nim 5 ha gruntów, gdzie firmy mogłyby się lokować na preferencyjnych warunkach i rozwijać swoją działalność. Wiadomo, że preferowanymi branżami mają być: przetwórstwo rolno-spożywcze i informatyka.
Jak powiedział PAP zastępca prezydenta Łomży Beniamin Dobosz, park służyłby wykorzystaniu potencjału łomżyńskich uczelni oraz pomocy młodym ludziom w zakładaniu działalności gospodarczej.
Firmy miałyby się lokować w inkubatorze przedsiębiorczości. Mają tam działać na preferencyjnych warunkach. Szczegóły są przygotowywane.
Jak powiedział Dobosz, miasto dysponuje na potrzeby parku przemysłowego budynkiem w centrum miasta, wokół którego znajduje się 5 ha gruntów pod inwestycje. Obiekt trzeba jednak dostosować do wymogów przedsiębiorców.
Łomża chce się ubiegać o unijną dotację na park przemysłowy z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Projekt ma być gotowy w pierwszym półroczu tego roku. Miasto ocenia, że pierwszy etap tego projektu kosztowałby kilka milionów złotych, docelowo - całe przygotowanie obiektów na potrzeby przedsiębiorców - to koszt kilkunastu milionów złotych.
Władze Łomży podkreślają, że miasta nie stać na zrealizowanie tak dużych inwestycji, jakimi są - powstające w innych miastach w regionie - parki naukowo-technologiczne. W Białymstoku trwa budowa Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego, w Suwałkach natomiast, do września, ma się zakończyć budowa Parku Naukowo-Technologicznego Polska-Wschód. Oba parki są dofinansowane z UE. Łomża chciałaby stworzyć podobną placówkę, choć działającą na mniejszą skalę.
Jak zapowiadały wcześniej władze samorządowe województwa podlaskiego, w maju 2012 r. zostanie ogłoszony nabór wniosków na unijne dotacje na tworzenie parków przemysłowych i centrów badawczo-rozwojowych. Jest na to przeznaczonych ok. 7,5 mln euro.
Łomża ma ok. 64 tys. mieszkańców. Działa tam kilka wyższych uczelni, m.in: Wyższa Szkoła Agrobiznesu, Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości, Wyższa Szkoła Zarządzania i Przedsiębiorczości im. Bogdana Jańskiego.
By gospodarczo ożywić miasto, władze zabiegają też o powołanie podstrefy Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Procedury są w toku. Władze liczą, że podstrefa powstanie do połowy roku.
Wcześniej w regionie z unijnych dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego oraz programu Rozwój Polski Wschodniej, na utworzenie parków przemysłowych i inwestycyjnych, skorzystały: Czarna Białostocka, Kolno i Zambrów.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę