Władze Łomży (Podlaskie) chcą stworzyć w mieście park przemysłowy. Zamierzają przygotować na ten cel budynek w centrum a przy nim 5 ha gruntów, gdzie firmy mogłyby się lokować na preferencyjnych warunkach i rozwijać swoją działalność. Wiadomo, że preferowanymi branżami mają być: przetwórstwo rolno-spożywcze i informatyka.
Jak powiedział PAP zastępca prezydenta Łomży Beniamin Dobosz, park służyłby wykorzystaniu potencjału łomżyńskich uczelni oraz pomocy młodym ludziom w zakładaniu działalności gospodarczej.
Firmy miałyby się lokować w inkubatorze przedsiębiorczości. Mają tam działać na preferencyjnych warunkach. Szczegóły są przygotowywane.
Jak powiedział Dobosz, miasto dysponuje na potrzeby parku przemysłowego budynkiem w centrum miasta, wokół którego znajduje się 5 ha gruntów pod inwestycje. Obiekt trzeba jednak dostosować do wymogów przedsiębiorców.
Łomża chce się ubiegać o unijną dotację na park przemysłowy z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Projekt ma być gotowy w pierwszym półroczu tego roku. Miasto ocenia, że pierwszy etap tego projektu kosztowałby kilka milionów złotych, docelowo - całe przygotowanie obiektów na potrzeby przedsiębiorców - to koszt kilkunastu milionów złotych.
Władze Łomży podkreślają, że miasta nie stać na zrealizowanie tak dużych inwestycji, jakimi są - powstające w innych miastach w regionie - parki naukowo-technologiczne. W Białymstoku trwa budowa Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego, w Suwałkach natomiast, do września, ma się zakończyć budowa Parku Naukowo-Technologicznego Polska-Wschód. Oba parki są dofinansowane z UE. Łomża chciałaby stworzyć podobną placówkę, choć działającą na mniejszą skalę.
Jak zapowiadały wcześniej władze samorządowe województwa podlaskiego, w maju 2012 r. zostanie ogłoszony nabór wniosków na unijne dotacje na tworzenie parków przemysłowych i centrów badawczo-rozwojowych. Jest na to przeznaczonych ok. 7,5 mln euro.
Łomża ma ok. 64 tys. mieszkańców. Działa tam kilka wyższych uczelni, m.in: Wyższa Szkoła Agrobiznesu, Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości, Wyższa Szkoła Zarządzania i Przedsiębiorczości im. Bogdana Jańskiego.
By gospodarczo ożywić miasto, władze zabiegają też o powołanie podstrefy Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Procedury są w toku. Władze liczą, że podstrefa powstanie do połowy roku.
Wcześniej w regionie z unijnych dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego oraz programu Rozwój Polski Wschodniej, na utworzenie parków przemysłowych i inwestycyjnych, skorzystały: Czarna Białostocka, Kolno i Zambrów.
7802195
1