Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

W Łódzkiem stopa bezrobocia spadła o prawie 2 punkty procentowe

2 stycznia 2015
O 1,9 pkt. procentowego spadła w ciągu mijającego roku stopa bezrobocia w Łódzkiem. Pod koniec 2014 r. w rejestrach urzędów pracy w regionie figurowało 125,4 tys. osób bez zatrudnienia. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych zmniejsza się w województwie od grudnia 2011 r.

Pod koniec 2013 r. w Łódzkiem było 149,7 tys. bezrobotnych. Liczba osób bez pracy zarejestrowanych w analogicznym okresie bieżącego roku jest niższa o ponad 24 tys. - wynika z danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Łodzi, przekazanych PAP przez analityk Justynę Kaczmarzyk.

Stopa bezrobocia w regionie w ub. roku wyniosła 13,7 proc. (średnia w Polsce - 13 proc.), w grudniu 2014 r. - 11,8 proc. Wskaźnik ten wciąż utrzymuje się na wyższym poziomie niż średnia krajowa (11,3 proc.).

Według informacji zebranych przez powiatowe urzędy pracy, w Łódzkiem sukcesywnie maleje też skala zwolnień grupowych. W 2012 r. dotyczyły one 57 zakładów i ponad 1,9 tys. pracowników, w ub. roku przeprowadziło je 43 pracodawców, zwalniając ponad 1,4 tys. osób. W 2014 r. w ramach zwolnień grupowych pracę straciło ok. 700 osób z 26 zakładów (dane na koniec października).

Z najnowszej analizy ofert pracy zamieszczonych w internecie, przygotowanej przez Laboratorium Badań Społecznych (LBS) w ramach projektu "Regionalne Obserwatorium Rynku Pracy w Łodzi" i dotyczącej okresu od września do listopada br. wynika, że najwięcej - bo aż 70 proc. ofert pracy w województwie - dotyczy aglomeracji łódzkiej.

Analitycy z LBS odnotowują znaczny procentowy wzrost liczby ofert pracy w Łodzi na przestrzeni ostatnich trzech lat (w 2011 r. tego miasta dotyczyło 59 proc. ofert w województwie). Pozostałe powiaty pozostają znacznie w tyle, choć zwiększenie liczby propozycji zatrudnienia odnotowano w powiatach: zgierskim, kutnowskim, skierniewickim, łódzkim wschodnim, pabianickim, piotrkowskim, bełchatowskim, łowickim, radomszczańskim i sieradzkim.

Najmniej ofert pracy (poniżej 0,6 proc.) dotyczy powiatu brzezińskiego, łęczyckiego, rawskiego, poddębickiego, pajęczańskiego, łaskiego, wieruszowskiego, tomaszowskiego i opoczyńskiego.

Zdaniem wiceprezydenta Łodzi Marka Cieślaka, w mijającym roku inwestorzy utworzyli w mieście ponad 3,7 tys. miejsc pracy. Dominującą branżą jest BPO, czyli centra usług outsourcingowych m.in. informatycznych, księgowych, analiz biznesowych, bankowości, obsługi klienta.

Władze Łodzi poinformowały, że prowadzą rozmowy z dwoma dużymi inwestorami, obiecującymi zatrudnienie dla kilkuset osób. Zatrudnienie ok. 500 pracowników przede wszystkim w sferze produkcji i zintensyfikowanie mocy wytwórczych o 80 proc. zapowiedział też jeden z największych łódzkich pracodawców - BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego, który w trzech fabrykach daje pracę ok. 2 tys. łodzian.

Analiza LBS potwierdza, że wśród pracodawców proponujących zatrudnienie mieszkańcom regionu liderami są firmy oferujące usługi outsourcingowe, m.in. Accenture, CapGemini Polska i Infosys BPO.

Według analityków, najbardziej poszukiwani na regionalnym rynku pracy są przedstawiciele handlowi (dotyczy ich 5 proc. ofert). Na drugim miejscu (3 proc.) znajdują się księgowi, programiści aplikacji, kierowcy samochodów ciężarowych; na trzecim - (2 proc.) - doradcy klienta i specjaliści sprzedaży. W porównaniu do ostatnich dwóch lat w regionie znacznie spadła liczba ofert pracy za granicą, zwłaszcza dla operatorów i monterów maszyn oraz urządzeń do pracy. Najczęściej (60 proc.) proponuje się zatrudnienie w Niemczech.

LBS prognozuje na kolejny rok dalszy wzrost zatrudniania specjalistów. Nieznacznie ma wzrosnąć liczba ofert skierowanych do pracowników usług osobistych i sprzedawców, robotników przemysłowych i rzemieślników. Przewiduje się, że na dotychczasowym poziomie utrzyma się zapotrzebowanie na techników i średni personel.

W mijającym roku powiatowe urzędy pracy w Łódzkiem otrzymały dodatkowe fundusze (łącznie 8,5 mln zł) m.in. na wprowadzenie nowych form aktywizacji osób bezrobotnych do 30. roku życia (bony: szkoleniowy, stażowe, na zasiedlenie czy bon zatrudnieniowy), osób po 50. roku życia oraz powracających na rynek pracy po okresie wychowania dziecka. Te kierunki aktywizacji rynku pracy będą kontynuowane w przyszłym roku.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę