Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

W Dolinie Strugu łamią bariery technologiczne

2 grudnia 2003

Rozwój czterech gmin powiatu rzeszowskiego zwanych Doliną Strugu jest wynikiem m.in. podjętych przez nie innowacyjnych działań technologicznych. Raport "Rozwój Doliny Strugu w wyniku zastosowania innowacji i technologii teleinformatycznych" przedstawiono w poniedziałek w Sejmie.

Do 1992 roku każda z czterech prezentowanych gmin Podkarpacia - Błażowa, Chmielnik, Hyżne i Tyczyn - borykała się m.in. z brakiem infrastruktury telekomunikacyjnej, informatycznej, ekologicznej, utratą rynków zbytu na produkty rolne, małym doświadczeniem w gospodarce rynkowej i słabością społeczeństwa obywatelskiego.

W 1992 roku gminy wspólnie utworzyły niezależną Okręgową Spółdzielnię Telefoniczną w Tyczynie, przełamując monopol TP SA w regionie. Niski abonament i bezpłatne rozmowy spowodowały wzrost liczby telefonów z 1200 w 1992 do 9600 w 2003. W 1996 roku powstały pierwsze łącza internetowe, w szkołach Doliny Strugu został bezpłatnie zainstalowany Internet. Liczba jego użytkowników również znacząco wzrosła. Jak podkreślają autorzy raportu opracowanego przez UNDP - Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju - wyzwoliło to efekt kuli śniegowej, polegający na wzroście inwestycji, które przyczyniły się do rozwoju makroregionu.

Autorzy raportu podkreślają, że wzrost ilości podmiotów gospodarczych i rozwój makroregionu jest spowodowany m.in. bezpłatnymi rozmowami telefonicznymi i swobodnym dostępem do Internetu.

"Największym sukcesem tej inicjatywy jest czynne zaangażowanie ludzi i dana im nadzieja, a także rynek zbytu dla wytwarzanych przez nas produktów. Dużym sukcesem jest również wiara uczestników tego społecznego programu, że warto podejmować takie działania" - ocenia wójt gminy Chmielnik, Kazimierz Jaworski.

Działania podjęte w ramach inicjatywy zaowocowały, zdaniem jej uczestników, szansami dla tradycyjnego rolnictwa, nowymi miejscami pracy, odwróceniem tendencji migracyjnej, rozwojem szkolnictwa, w tym również dwóch szkół wyższych, a także zapobieganiem patologiom społecznym.

"Tym raportem Program Interkl@sa (polski portal edukacyjny - PAP) chce zainicjować serię studiów przypadku dobrych praktyk, które powstają w Polsce, a które są znane jedynie lokalnie. Trzeba się nimi szerzej pochwalić, żeby inni się temu przypatrzyli i być może zaczęli naśladować" - powiedziała PAP senator Unii Wolności, Grażyna Staniszewska, koordynator Programu Interkl@sa, inicjatora powstania raportu.

Zdaniem Staniszewskiej, przykład Doliny Strugu pokazuje, że Internet i tanie rozmowy telefoniczne odegrały ogromną rolę w rozwoju tych gmin. "Dolina Strugu pokazuje lawinowy wzrost rozmówców telefonicznych i ludzi korzystających z Internetu, chociaż na początku wydawało się, że jest to tylko zbliżenie ludzi między sobą. Bardzo szybko zaowocowało to jednak szeregiem pomysłów gospodarczych i edukacyjnych" - powiedziała PAP Staniszewska.

Adam Puza, ekspert UNDP, który zaprezentował raport, uważa, że rozwój spowodowany jest współpracą wielu ludzi - samorządowców i przedstawicieli organizacji pozarządowych. Ważną rolę, według niego, odegrały m.in. technologie teleinformatyczne, które przełamały działania monopolistów w sferze telekomunikacji, realizacja wielu programów pilotażowych i dofinansowanie z funduszy przedakcesyjnych i grantów.

"Największym zagrożeniem dla Doliny Strugu byłaby realizacja partykularnych interesów poszczególnych gmin, pójście oddzielnie; potencjalne konflikty personalne, które mogą się pojawić, również nieuczciwa konkurencja firm próbujących skorzystać m.in. na modelach działań wypracowanych w Dolinie Strugu, a także przegranie konkurencji z innymi regionami" - uważa Adam Puza.

Twórcy raportu podkreślają, że rozwój technologii teleinformatycznych przez zapewnienie powszechnego i taniego dostępu do informacji jest szansą na danie większej liczbie społeczeństwa lepszego wykształcenia i zbudowanie społeczeństwa informacyjnego i gospodarki opartej na wiedzy.

Dolina Strugu zajmuje 300 tys. km kw. na południowy wschód od Rzeszowa. Na terenie czterech gmin mieszka ok. 40 tys. osób


POWIĄZANE

Nie ma turów jest Turvita w dolinie Liwca Twaróg jest tym światowym wyróżnikiem,...

Transformacja energetyczna w Polsce nabiera tempa. Coraz większe znaczenie w tym...

W Polsce występuje ponad 470 gatunków pszczół, a na świecie ich liczba przekracz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę