europejskie forum rolników 2025

W ciągu półrocza wzrost zatrudnienia planuje 28 proc. firm

14 września 2013
W ciągu najbliższych 6 miesięcy wzrost zatrudnienia planuje 28 proc. firm, zaś jego redukcję 9 proc. - wynika z badania firmy Randstad i TNS Polska.
"W ciągu najbliższych sześciu miesięcy nadal największa grupa, bo prawie 3 na 5 przedsiębiorców nie planuje żadnych zmian w poziomie zatrudnienia. Jednak zwiększenie liczby pracowników planuje 28 proc. badanych firm. Jest to istotny wzrost optymizmu - o 8 pkt. proc. w porównaniu do poprzedniej, majowej edycji badania" - uważa Kajetan Słonina, dyrektor zarządzający agencji doradztwa personalnego i pracy tymczasowej Randstad.
"Kolejny kwartał spada też odsetek pracodawców biorących pod uwagę redukcję poziomu zatrudnienia - już tylko 9 proc. badanych firm deklaruje taką możliwość" - dodał dyrektor.
W badaniu z maja, zwiększenie zatrudnienia w ciągu pół roku planowało 20 proc. przedsiębiorstw, zaś redukcję 13 proc.
Z sondażu firmy Randstad wynika, że plany wzrostu zatrudnienia w najbliższym półroczu są bezpośrednio związane z przewidywaną poprawą sytuacji gospodarczej w kraju, w porównaniu do poprzedniego kwartału istotnie wzrosła liczba firm zakładających wzrost gospodarczy (do 25 proc. z 14 proc. w maju).
"Również istotnie mniejszy odsetek badanych firm spodziewa się recesji (spadek do 12 proc. w sierpniu z 20 proc. w maju)" - napisano w komunikacie.
Z badania wynika także, że zdecydowana większość firm (83 proc.) w ciągu ostatniego roku poszukiwała nowych pracowników. Jednak, jak wynika z sondażu blisko połowa badanych firm ma trudności z pozyskaniem pracowników o odpowiednich kompetencjach, co przekłada się na problemy w zatrudnieniu zakładanej liczby pracowników. Drugim w kolejności, najczęściej wymienianym źródłem trudności jest niekonkurencyjne wynagrodzenie oferowane przez pracodawcę - zadeklarowało tak 37 proc. badanych.
"Trzecim wskazanym przez 34 proc. badanych czynnikiem był fakt konkurowania pracodawców o podobnych kandydatów. Również duża grupa, bo aż 32 proc. badanych, wskazało jako utrudnienie w dostępności do pracowników zagraniczną emigrację zarobkową" - dodano.
Jak wynika z badania, do zwiększania zatrudnienia przedsiębiorców zachęciłoby obniżenie kosztów zatrudnienia pracowników (83 proc. badanych tak twierdzi).
"Ponad dwie trzecie firm (64 proc.) twierdzi, że takim czynnikiem mogłoby być dofinansowanie szkoleń, które pozwoliłyby dostosować kwalifikacje do potrzeb rynku. Nieco mniej przedsiębiorstw (60 proc.) wybrało dofinansowanie zatrudnienia pracowników grupy o wysokim poziomie bezrobocia" - podała firma.
Badanie przeprowadzone zostało w dn. 9-20 sierpnia na próbie 300 firm.



POWIĄZANE

Według Oil World eskalacja napięć handlowych na świecie może zwiększyć niedobór ...

Analitycy szacują, że w marcu w sklepach było o ponad 6% drożej niż rok wcześnie...

31 marca 2025 r. Zwyczajne Walne Zgromadzenie Krajowej Grupy Spożywczej S.A. zat...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę