Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

W ciągu 20 lat, połowa cywilizacji będzie cierpieć z powodu niedoborów wody

5 stycznia 2016
Wciąż słyszymy o powodziach lub ogromnych ulewach, mogłoby się wydawać, że wody na Ziemi jest za dużo. Nic bardziej błędnego, w wielu miejscach świata istnieją dramatyczne niedobory słodkiej wody. To dlatego naukowcy, ekonomiści i inżynierowie ostrzegają, że globalny kryzys wodny zagraża stabilności i zdrowiu miliardów ludzi.

Użytkowa świeża woda to tylko 2,5% całej wody na Ziemi. Aż 99 z dostępnej słodkiej wody znajduje się w podziemnych warstwach wodonośnych. Niektóre z nich zostały wyczerpane, a inne powoli się uzupełniają. Niestety podziemna woda jest pompowana, co raz szybciej wraz ze wzrostem populacji.

Specjaliści uważają, że problemem jest nie tyle brak wody ile brak umiejętnego zarządzania dostępnymi zasobami. Korzystamy z wody praktycznie wszędzie, do upraw, dostarczania energii dla miast, chłodzenia serwerów komputerowych. Bez wody nie możemy wykonać praktycznie żadnego produktu od odzieży po samochody. Oczekuje się, że do 2025 r. liczba ludności na świecie wzrośnie o przynajmniej miliard, a to jeszcze zwiększy popyt na ten surowiec.

Rozwój ludzkości powoduje też, że społeczeństwa rozwijające się potrzebują więcej wody do higieny, produkcji, i diety. Grupa Robocza ds. Zasobów Wodnych przy ONZ przewiduje, że do 2030 r. zapotrzebowanie na wodę na świecie może przekroczyć zrównoważone z niej korzystanie o 40%.  A ponad połowa ludności świata będzie mieszkać w warunkach silnego niedoboru wody.

W ciągu najbliższych 10 lat, wiele z krajów napotka poważne problemy z wodą.  Jej niedobór, zła jakość czy też powodzie, to przyczynia wzrastającego ryzyka destabilizacji w kraju oraz rozwoju międzyregionalnej napięcia. Możliwe są nawet konflikty zbrojne o zasoby tego surowca. Woda jest coraz częściej wykorzystywana, jako środek nacisku gospodarczego i politycznego, a nawet może przekształcić się w broń.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę