Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

W Chinach rekordowe zbiory zbóż podczas letnich żniw

13 lipca 2012
Chiński Urząd Statystyczny poinformował, że łącznie zebrano tego lata w Chinach prawie 130 mln ton zbóż. Jest to najwyższy wynik w historii, o 2,8 procent wyższy od uzyskanego poprzedniego roku.
Tym samym pobity został dotychczasowy rekord z roku 1997, kiedy latem zebrano prawie 128 mln ton zbóż letnich. W niektórych rejonach Chin, ze względu na ciepły i wilgotny klimat żniwa zbóż odbywają się dwa razy w roku - wczesnym latem i późną jesienią.
Przedstawiciele Państwowego Urzędu Statystycznego stwierdzili, że na pomyślne zbiory wpływ miały dobre warunki klimatyczne, zwiększenie mechanizacji i umiejętnie spożytkowane dotacje państwowe do działalności rolniczej.
Produkcja zbóż to od dłuższego czasu wielki problem chińskiej gospodarki. Wzrost poziomu życia spowodował gwałtowny wzrost konsumpcji zbóż i od wielu lat Chiny są największy importerem tego produktu na świecie. Z najnowszych danych Ministerstwa Rolnictwa wynika, że od stycznia do maja bieżącego roku Chiny sprowadziły z zagranicy ponad 6 mln ton zbóż, co stanowi 377-procentowy wzrost w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Największy udział w imporcie miała pszenica (2 mln ton - wzrost ponad 7 razy), kukurydza (1,8 mln ton - wzrost 74 razy) i ryż (973 tys. ton - wzrost o 17 proc.) Wskaźnik samowystarczalności produkcji zbożowej z roku na rok spada. W roku 2000 wynosił 95 proc., a obecnie jest niższy niż 90 proc. Popyt na zboża znacznie wyprzedza podaż i Chiny ratują się interwencyjnymi zakupami na rynku międzynarodowym.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę