Ptak_Waw_CTR_2024

W Balicach urodziła się świnka transgeniczna

4 grudnia 2003

Wielki sukces polskich naukowców. W Instytucie Zootechniki w podkrakowskich Balicach urodziła się świnka transgeniczna czyli o zmodyfikowanych przez człowieka genach. Zwierzę ma zmniejszoną barierę odpornościową, co pozwoli na pobieranie jego organów do przeszczepów. Nad wykorzystywaniem transgenicznych zwierząt w transplantologii będzie pracować w kraju dziesięć zespołów naukowych.

Knurek wyglądający jak wiele innych, a jednak wyjątkowy. To, co go wyróżnia od podobnych, to wszczepiony przez człowieka gen, który znosi barierę immunologiczną i sprawia, że jego serce, wątroba i nerki mogą z powodzeniem pracować także w ludzkim ciele.

Z punktu widzenia medycyny to bardzo ważne, ponieważ wciąż brakuje organów do przeszczepów. Na przykład w pierwszej Katedrze Chirurgii Ogólnej Collegium Medicum UJ w Krakowie przeszczepiono w tym roku 32 nerki. Dwadzieścia procent pacjentów nie doczekało się przeszczepu. Lekarze mają nadzieję, że organy zwierzęce zdecydowanie poprawią transplantologiczną statystykę. Eksperymentują natomiast naukowcy w Instytucie Zootechniki w Balicach. To tutaj do zapłodnionej komórki jajowej wszczepia się gen, który znosi barierę immunologiczną.

Niedostatkiem tej metody jest jednak fakt, że po urodzeniu wszczepione geny ma zaledwie dwa procent stworzonych przez człowieka świń.

Transgeniczna świnia ma ogromną wartość, dlatego knurek jest klonowany. Sprawdza się, czy potomstwo będzie dziedziczyć tak cenne dla transplantologii cechy.

Szacuje się, że najbliższe trzy lata poświęcone będą różnym testom. Specjalistyczne zespoły transplantologów, immunologów i farmakologów będą sprawdzać w laboratoriach wartość organów transgenicznej świni.


POWIĄZANE

Decyzja o zainstalowaniu kotła na ekogroszek może znacząco wpłynąć na komfort i ...

W minionym roku na polskich drogach w czasie Wszystkich Świętych doszło do 118 w...

Przechowywanie warzyw w odpowiednich warunkach to klucz do zachowania ich świeżo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę