MERCOSUR1
TSW_XV_2025

VAT neutralny dla cen energii

22 grudnia 2004

Zmiany zasad rozliczeń podatku VAT stosowanych na rynku gazu i energii elektrycznej nie powinny spowodować podwyżek ich cen - poinformowała we wtorek dyr. departamentu podatków pośrednich w Ministerstwie Finansów Hanna Majszczyk na wtorkowym posiedzeniu senackiej komisji Gospodarki i Finansów Publicznych.

Komisja omówiła znowelizowaną przez Sejm 16 grudnia br. ustawę o podatku VAT. Według noweli energia sprzedawana z terytorium Polski do państw Unii Europejskiej nie będzie podlegać opodatkowaniu, ale pozostawione będzie prawo do odliczenia od podatku.

Zmiana nie rzutuje na cenę w dostawach energii elektrycznej. Jeśli ktoś wykorzysta argument zmiany ustawy do podniesienia cen, to nie będzie miał do tego żadnych podstaw mówiła Majszczyk senatorom.

Nowelizacja ustawy przewiduje również, że usługi dostępu do Internetu będą opodatkowane, od 1 marca 2005 r., stawką podstawową, czyli 22 proc. Od początku tego roku, usługi dostępu do Internetu są zwolnione z podatku VAT.

Ministerstwo Finansów uzasadnia, że od początku prac nad stawką VAT na Internet było oczywiste, że zwolnienie z tego podatku jest niezgodne z przepisami Unii Europejskiej. W związku z tym Komisja Europejska wszczęła oficjalne procedury.

Rząd polski zapewnił Unię Europejską, że dostosuje się do prawa unijnego i wprowadzi stawkę podstawową na usługi dostępu do Internetu. Ministerstwo Finansów podkreśla przy tym, że korzystający z Internetu nie stracą na wprowadzeniu 22 proc. VAT, bo ustawa o podatku dochodowym PIT wprowadza ulgę pozwalającą na odliczenie od podstawy opodatkowania do 760 zł z tytułu korzystania z Internetu.


POWIĄZANE

Amerykański Departament Rolny (USDA) ogłasza kolejną rundę historycznych inwesty...

Świąteczny prezentownik na 2024 rok Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę