Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

V Świętokrzyskie Święto Zalewajki

13 sierpnia 2015
„Zalewajko, potraw królowo kto ciebie jada ten czuje się zdrowo” - pod tym hasłem w niedzielę 09.08.2015r. w Osadzie Średniowiecznej w Hucie Szklanej odbyło się V Świętokrzyskie Święto Zalewajki.

Imprezie towarzyszył konkurs na najlepszą zalewajkę. W tym roku w przedsięwzięciu udział wzięło 26 zespołów „zalewajkowych” – między innymi osoby prowadzące działalność związaną z turystyką, szczególnie agroturystyką, oraz regionalni wytwórcy naturalnych produktów spożywczych, Koła Gospodyń Wiejskich i podmioty gastronomiczne. Celem imprezy oraz konkursu na najlepszą zalewajkę była popularyzacja dziedzictwa kulturowego, w tym kulinarnego obszaru Gór Świętokrzyskich.

W szczególności upowszechnianie informacji nt. kulinarnego dziedzictwa terenu gmin wśród mieszkańców oraz turystów odwiedzających Góry Świętokrzyskie, w tym na temat zalewajki, która jest wpisana na listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Główną atrakcją święta była możliwość degustacji konkursowych zalewajek,  jak również innych potraw przygotowanych przez uczestników konkursu.

W programie nie zabrakło występów artystycznych kapel ludowych. Dla milusińskich przewidziano moc atrakcji i zabaw z czarownicami, a dla starszych konkursy z nagrodami.

Tegoroczne święto zalewajki zostało objęte m. in. patronatem Agencji Rynku Rolnego. Członkiem 5 osobowego Jury wybranego spośród gości honorowych V Świętokrzyskiego Święta Zalewajki był Wilhelm Wajda Z-ca Detektora Oddziału Terenowego Agencji Rynku Rolnego w Kielcach. Komisja dokonała oceny każdej zgłoszonej potrawy w trzech kategoriach: smak, estetyka podania, zgodność z tradycją przygotowania.

Tytuł najlepszej zalewajki zdobyła potrawa Koła Gospodyń Wiejskich w Rykoszynie (Gmina Piekoszów), które za 3 lata będzie obchodzić 50-lecie działalności.

Na zadawane pytania na stoisku promocyjno – informacyjnym ARR odpowiedzi udzielały Magdalena Surmacz oraz Kamila Picheta z Sekcji Informacji i Promocji.

POWIĄZANE

Nie ma turów jest Turvita w dolinie Liwca Twaróg jest tym światowym wyróżnikiem,...

Transformacja energetyczna w Polsce nabiera tempa. Coraz większe znaczenie w tym...

W Polsce występuje ponad 470 gatunków pszczół, a na świecie ich liczba przekracz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę