Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

V Forum Młodych Rolników w Przysieku

10 marca 2003

O tym co czeka polskie rolnictwo po wejściu do Unii Europejskiej dyskutowano w piątek w Przysieku koło Torunia na V Forum Młodych Rolników. Przyjechało blisko pół tysiąca osób.

Forum odbyło się w siedzibie Regionalnego Centrum Doradztwa, Rozwoju Rolnictwa i Obszarów Wiejskich i dotyczyło integracji polskich obszarów wiejskich i rolnictwa z Unią Europejską pt. "Zarządzanie gospodarstwem rolnym w pierwszych latach po akcesji".

Jan K. Ardanowski, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych tłumaczył – Integracja nie jest czarodziejską różdżką, która rozwiąże wszystkie problemy polskiego rolnictwa. Da nam szanse i nadzieję. Z naszymi problemami sami musimy się uporać.
Padały liczne pytania. I tak na przykład wątpliwości na temat dopłat, które wynegocjowano w Kopenhadza wyjaśniała dr Zofia Krzyżanowska, ekspert z FAPA. Podkreśliła, że dopłaty dostaną użytkownicy ziemi – Unia nie wymaga, by rolnicy mieli akty własności czy notarialnie potwierdzone umowy dzierżawne. Najważniejsze, żeby o dopłaty na tę samą działkę nie starały się dwie osoby: właściciel i użytkownik.

Rolnicy pytali czy będą dopłaty do paliwa rolniczego.  Na negocjacje w tej sprawie mamy 4 miesiące po akcesji – mówiła dr Krzyżanowska. Co dostaną drobiarze, którzy mają kilkanaście kurników i żadnej ziemi? - brzmiało kolejne pytanie.  Dr Krzyżanowska odpowiedziała – Niestety nic, bo drobiarstwo nie jest w Unii dotowane.

V Forum Młodych Rolników towarzyszyło seminarium. Uczestniczyli w nim doradcy rolniczy, pracownicy urzędów administracji rządowej i samorządowej, samorządów zawodowych rolników, fundacji i stowarzyszeń rozwoju wsi, dyrektorzy i nauczyciele szkół rolniczych, doradcy metodyczni przedmiotów zawodowych oraz zainteresowani problematyką. Podczas spotkania swoje oferty edukacyjne, wdrożeniowe i upowszechnieniowe dla rolników, rolnictwa i mieszkańców obszarów wiejskich przedstawiały instytucje naukowo-badawcze oraz doradcze z województwa kujawsko-pomorskiego.


POWIĄZANE

Nie ma turów jest Turvita w dolinie Liwca Twaróg jest tym światowym wyróżnikiem,...

Transformacja energetyczna w Polsce nabiera tempa. Coraz większe znaczenie w tym...

W Polsce występuje ponad 470 gatunków pszczół, a na świecie ich liczba przekracz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę