Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Uwagi o ustawy o grupach producentów rolnych

15 maja 2006

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi z trwają obecnie prace dotyczące zmiany ustawy o grupach producentów rolnych.  Zdaniem Krajowej Rady Izb Rolniczych przedstawiony przez MR i RW projekt wychodzi naprzeciw zgłaszanym przez samorząd rolniczy postulatom i w opinii KRIR będzie korzystny dla producentów rolnych.

Według samorządu rolniczego należałoby jednakże do zaproponowanego tekstu wprowadzić jeszcze kilka zmian Dodać Art. 11A o treści – Na wniosek grupy, który zawiera pozytywną opinię wojewódzkiej izby rolniczej, marszałek województwa może wstrzymać wydanie decyzji, o której mowa w Art. 11 o 12 miesięcy.

Zmiana ta, w szczególnych i w uzasadnionych przypadkach pozwoliłaby marszałkowi województwa wstrzymać decyzję o skreśleniu grupy z rejestru, dając jej tym samym czas na uzdrowienie sytuacji i dalsze funkcjonowanie na rynku. Samorząd rolniczy stoi na stanowisku, że w obecnej sytuacji, gdy w naszym kraju grupy producentów dopiero się tworzą i jest ich wciąż zbyt mało, wprowadzanie powyższego rozwiązania wydaje się być uzasadnione. Jednocześnie będzie ono spełniać swój cel, również, a może i głównie, bez konieczności stosowania, zapewniając poczucie bezpieczeństwa potencjalnym kandydatom do grupy i zachęcając ich do podjęcia decyzji o utworzeniu grupy.

Ponadto zmienić brzmienie punktu 3 odnośnego projektu, dotyczącego dodania ustępu 3 w Art. 5 o treści – „Grupa, o której mowa w Art. 4a, nie może tworzyć funduszu specjalnego.” na zapis o następującej treści – „Grupie, o której mowa w Art. 4a, pozostawia się swobodę decyzji w sprawie utworzenia funduszu specjalnego.” - Samorząd rolniczy nie znajduje uzasadnienia dla powyższego zapisu, który tłumaczyłby ewentualne, płynące z niego, realne zagrożenie. Zdaniem KRIR, staje się on zaś niepotrzebnym ograniczeniem i ingerencją w wewnętrzne finansowe sprawy grupy. Należy przy tym zaznaczyć, że Art. 78 § 2 Ustawy o prawie spółdzielczym pozostawia spółdzielniom wolną rękę odnośnie tworzenia innych funduszy niż fundusz podstawowy. Pragnąłbym jednocześnie zwrócić uwagę na fakt występowania pewnych sytuacji, w których grupy producentów rolnych, nie są traktowane, tak jak powinny, czyli jako tzw. „przedłużenie” gospodarstw rolnych wchodzących w jej skład. Sytuację tą opisuje chociażby odmienne podejście do pojedynczego producenta i grupy, w kwestii dopłat z Agencji Rynku Rolnego. Obowiązująca ustawa o Agencji Rynku Rolnego i organizacji niektórych rynków rolnych określa producenta uprawnionego do otrzymywania dopłat administrowanych przez ARR w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 18 grudnia 2003 r. o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności.W myśl powyższych przepisów producentem rolnym uprawnionym do otrzymywania dopłat jest producent, który dostarcza do autoryzowanych punktów skupu skrobi, ziemniaki skrobiowe wyprodukowane przez siebie w danym roku gospodarczym w ramach umowy kontraktacji. Oznacza to, że producenci rolni wchodzący w skład grupy producentów i biorący udział w rynku poprzez tą grupę, nie mogą otrzymywać dopłat do produkcji ziemniaków skrobiowych – mówi Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR.

Podobna sytuacja dotyczy producentów buraków cukrowych, gdzie umowa na dostawę buraków z zakładem przetwórczym nie może być podpisana przez grupę w imieniu jej członków. W tyvh przypadkach producenci, zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi organizowania grup producentów rolnych, mogą tworzyć grupy specjalizujące się w danej produkcji, jednakże obowiązujące i dotyczące ich przepisy obowiązującej ustawy o Agencji Rynku Rolnego i organizacji niektórych rynków rolnych oraz o zmianie innych ustaw ograniczają im prawa beneficjentów dopłat wyłączając z niej osoby sprzedające wyprodukowane przez siebie produkty wspólnie, jako grupa.

 

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę