Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Uwaga! Nowe formy dostępu do ksiąg wieczystych

12 lipca 2012
Rada Ministrów przyjęła dzisiaj przygotowany w Ministerstwie Sprawiedliwości projekt założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Zakłada się, że uzyskanymi przez internet wydrukami odpisów i wyciągów z ksiąg będzie można posługiwać się jak dokumentami urzędowymi - poinformował CIR w komunikacie.

Projektowane rozwiązania (w ramach przepisów ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece) wprowadzają cztery nowe sposoby dostępu do ksiąg wieczystych przeniesionych do postaci elektronicznej, znajdujących się w zasobach Centralnej Bazy Danych Ksiąg Wieczystych (CBDKW):

1. Przeglądanie księgi wieczystej

Jest to bezpłatny, powszechny dostęp realizowany za pośrednictwem internetu. Pozwala on osobom znającym numer konkretnej księgi wieczystej na zapoznawanie się z jej treścią, jednak bez możliwości uzyskiwania odpisów, wyciągów czy innych dokumentów, w postaci dokumentów urzędowych, potwierdzających treść księgi wieczystej przechowywanej w CBDKW.
 
Dostęp do księgi wieczystej za pośrednictwem internetu realizowany jest na podstawie przepisów wykonawczych. Stworzenie ustawowej regulacji tego sposobu korzystania z zasobów CBDKW będzie odpowiadało nie tylko aktualnemu poziomowi techniki, ale przede wszystkim podkreśli wagę, jaką prawodawca przywiązuje do faktycznej jawności ksiąg wieczystych. Konieczne jest uporządkowanie przepisów w zakresie powszechnego dostępu realizowanego za pośrednictwem Internetu tak, aby realizacja tego dostępu stanowiła standard w zarządzaniu informacją przechowywaną w rejestrach sądowych.

Chcesz sprawdzić stan prawny nieruchomości? Zobacz Centralną Bazę Danych Ksiąg Wieczystych

2. Wyszukanie ksiąg wieczystych w CBDKW

Ta forma przysługuje podmiotom uprawnionym. Polega na możliwości wyszukania ksiąg wieczystych według konkretnego, zdefiniowanego kryterium wyszukania (np. danych identyfikacyjnych nieruchomości, danych osobowych właściciela). Wyszukanie ksiąg wieczystych w CBDKW ma gwarantować sprawne i skuteczne realizowanie uprawnień przysługujących państwu, a konkretyzowanych w normach szczególnych, na przykład w celu odszukania składników majątku dłużnika w sądowym postępowaniu egzekucyjnym.

Projektuje się, iż dostęp ten będzie odpłatny z uwagi na konieczność utrzymania systemu dostępowego. Odpłatność będzie dotyczyła uprawnionych podmiotów innych niż sąd, prokurator, organ administracji rządowej lub Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

3. Wyciąg z księgi wieczystej obejmujący wskazane działy księgi

To nowy rodzaj dokumentu wydawanego przez Centralną Informację Ksiąg Wieczystych (CIKW). Pozwoli on uzyskiwać przez wnioskodawców konkretne potrzebne im informacje, a nie - tak jak dotychczas - tylko odpis, zawierający wszystkie dane wpisane do księgi wieczystej.

4. Elektroniczny wniosek do CIKW

Ta forma umożliwia złożenie wniosku o wydanie odpisu księgi wieczystej, wyciągu z księgi wieczystej lub zaświadczenia o jej zamknięciu i możliwości przesłania dokumentu wydanego przez CIKW na wskazany adres, samodzielnego odbioru takiego dokumentu w CIKW lub dokonania samodzielnego wydruku takiego dokumentu za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, przy nadaniu mu mocy zrównanej z mocą dokumentu wydawanego przez CIKW.

Przewiduje się, że odpłatność za złożenie wniosku będzie dokonywana za pośrednictwem systemu teleinformatycznego w sposób adekwatny do aktualnego stanu usług bankowych i zapotrzebowania odbiorców. Jednocześnie zachowane zostaną dotychczasowe sposoby uzyskiwania odpisów, wyciągów i zaświadczeń(wniosek w wersji papierowej).

Wszystkie projektowane instytucje realizowane będą przez CIKW poprzez złożenie wniosku w postaci elektronicznej za pośrednictwem internetu.

W zakresie uzyskiwania dostępu do możliwości wyszukania ksiąg wieczystych w CBDKW - w projekcie założeń proponuje się przyjęcie trybu postępowania administracyjnego, prowadzonego przez Ministra Sprawiedliwości, zakończonego decyzją administracyjną, której przesłankami powinny być:

- wykazanie przez podmiot uprawniony konkretnych norm prawnych uprawniających go do szerszego dostępu do ksiąg wieczystych, niż wyłącznie możliwość przeglądania konkretnej księgi;

- posiadanie urządzeń lub systemów teleinformatycznych przeznaczonych do komunikowania się w trybie teletransmisji danych, umożliwiających identyfikację osoby uzyskującej dane z CBDKW, zakres danych oraz datę ich uzyskania.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę