Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Uwaga! Nieprzydatne do spożycia

19 października 2004

Ponad jedna trzecia przetworów warzywnych i owocowych sprzedawanych w polskich sklepach nie nadaje się do jedzenia.

W świetle ostatnich ustaleń Inspekcji Handlowej, jedzenie koncentratów warzywnych i owocowych może być niebezpieczne. 36 proc. przetworów warzywnych i owocowych, które są oferowane przez hurtownie spożywcze, supermarkety i małe sklepy osiedlowe, ma fatalną jakość. Jest ona znacznie niższa nie tylko od deklarowanej przez producentów i umieszczanej na opakowaniach przetworów, ale także od ogólnie obowiązujących norm.

- Najwyższą wadliwością charakteryzowały się: koncentrat pomidorowy - w 47,3 proc. przypadków stwierdzono złą jakość, papryka - 45,6 proc. oraz ogórki konserwowe - 39,7 proc. - ocenia Izabela Balcerowska z działu kontroli produktów żywnościowych Inspekcji Handlowej.

Inspektorzy stwierdzili w przetworach nieprawidłowe zastosowanie substancji dodatkowych (sól, cukier, marynaty) - w 10 proc. produktów, przede wszystkim w koncentracie pomidorowym i grzybach marynowanych.

W 19 proc. kontrolowanych placówek klienci, co stwierdziła IH, mogli mieć kłopoty z dowiedzeniem się, ile kosztuje dany produkt. Przetwory importowane były sprzedawane klientom, choć sprzedawcy nie posiadali koniecznych zaświadczeń sanitarnych, formalnie dopuszczających produkty do dystrybucji.

W związku z nie najlepszą jakością przetwory bywały zwyczajnie niesmaczne. Wielokrotnie inspektorzy natknęli się na nietypowy smak, zapach i konsystencję - od bardzo twardej poczynając, na rozpadającej się w rękach kończąc. W przetworach (głównie ogórki i papryka) kontrolerzy odkryli mnóstwo uszkodzonych, często nadgniłych warzyw.

Problemy ze smakiem, zapachem i konsystencją brały się przede wszystkim z fatalnej jakości surowca, z jakiego robione były przetwory. Oceniane wyroby w większości przypadków spełniały wymagania dla II klasy jakości. Jednak producenci, aby nie stracić rynku zbytu, świadomie klasyfikowali te przetwory jako odpowiadające klasie I. Inspekcja Handlowa wycofała z obrotu wyroby o wartości 24,5 tys. zł. Kontrola objęła 207 placówek.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę