Główny inspektor sanitarny przypomina, że lato jest okresem poważnych zagrożeń epidemiologicznych, związanych zarówno z wakacyjnym przemieszczaniem się milionów ludzi, jak i nasileniem chorób przewodu pokarmowego.
Stan szczególnego zagrożenia wiąże się z łatwiejszym psuciem się żywności w upalne dni, jak też z otwieraniem dziesiątków tysięcy sezonowych punktów tzw. małej gastronomii. Obiekty typu „fast food” objęto w bieżącym roku wzmożonym nadzorem. Do tej pory przeprowadzono 13 949 kontroli w 12 221 obiektach. Nałożono ok. 1,5 tys. mandatów karnych. W ubiegłym roku najliczniejszą grupą zatruć pokarmowych były zatrucia pałeczkami salmonelli (20 689 przypadków, czyli 74,4 proc. wszystkich zatruć). Źródłem zakażeń było najczęściej mięso drobiowe i jaja. Corocznie wiele osób doznaje groźnych zatruć grzybami. W 2001 r. było 237 przypadków, w 2002 r. – 66. W bieżącym roku należy spodziewać się fali zachorowań wywołanych ukąszeniami kleszczy.
Jedną z groźniejszych chorób jest wirusowe kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). Obszary ryzyka to Warmia i Mazury, niemal całe wybrzeże Bałtyku i inne rejony Polski. W 2001 r. na KZM zachorowało 210 osób, w 2002 r. – 126. W komunikacie GIS przypomina się, że odpłatne szczepienia prowadzą wszystkie wojewódzkie stacje sanitarno-epidemiologiczne. Bezwzględnie powinni zaszczepić się żeglarze, wędkarze, zbieracze grzybów i runa leśnego. Ukąszenia kleszczy są przyczyną wielu innych chorób, m.in. boreliozy. W sezonie rejestruje się 2-3 tysiące takich przypadków. Poprawie diagnozowania chorób, ich leczenia, a także szybkości i wiarygodności przekazywanych zgłoszeń będzie sprzyjać realizowana w roku 2003 informatyzacja sieci nadzoru epidemiologicznego i kontroli chorób zakaźnych.