Przewodniczący Copa i Cogeca wzywają do utrzymania nakładów na Wspólna Politykę Rolną w latach 2014 – 2020 na obecnym poziomie . Zdaniem Copa – Cogeca niemożliwe są do zaakceptowania cięciami nakładów na rolnictwo w nowej propozycji Przewodniczącego Rady Unii Europejskiej w sprawie przyszłego budżetu UE na lata 2014-2020. Rolnictwo ma bowiem ogromny wkład w unijną Strategię 2020 na rzecz wzrostu i zatrudnienia, te propozycje są z nią niezgodne i zagrażają bezpieczeństwu żywnościowemu oraz miejscom pracy na obszarach wiejskich UE.
- Europejski sektor rolno-spożywczy zatrudnia 40 milionów osób i ma kluczowe znaczenie dla odbudowy gospodarki i stabilności w Europie. Wielu rolników i spółdzielni zaprzestaje prowadzenia działalności z powodu wysokich kosztów produkcji, których często nie odzyskują w cenach rynkowych, niekorzystnych warunków pogodowych oraz ekstremalnej zmienności rynków. Ponadto europejscy rolnicy musza spełniać wysokie normy bezpieczeństwa żywności i środowiskowe,które nie dotyczą towarów importowanych do UE. Dochody z działalności rolniczej wynoszą jedynie połowę średnich dochodów w UE, a popyt na żywność wzrasta. Najnowsze propozycje spowodowałyby znaczne cięcia w płatnościach bezpośrednich dla rolników, aż do 30% w niektórych krajach, co jest nie do przyjęcia i zagraża bezpieczeństwu żywnościowemu orazpowoduje wzrost bezrobocia – mówi Gerd Sonnleitner, przewodniczący Copa .
- Nakłady na rolnictwo, stanowiące mniej niż 1% wydatków publicznych UE, od wielu lat stale spadają, podczas gdy kraje takie jak USA, Chiny i Brazylia wiele inwestują w sektor rolnictwa, by zachować konkurencyjność i wyżywić coraz liczniejszą populację. Nowe propozycje Wieloletnich Ram Finansowych przedłożone przez Przewodniczącego Rady Europejskiej, Hermana van Rompuya, zakładają dalsze cięcia nakładów na rolnictwo, poza cięciami proponowanymi przez Komisję Europejską, które już zmniejszają budżet WPR o 10% w wartościach rzeczywistych. Jest to nie do przyjęcia. Unijne nakłady na rolnictwo muszą być utrzymane na obecnym poziomie, by zagwarantować, że rolnicy i ich spółdzielnie będą mogli w dalszym ciągu dostarczać bezpieczną żywność 500 milionom konsumentów. Potrzebna jest również szybka decyzja w sprawie Wieloletnich Ram Finansowych oraz WPR. Rolnicy obecnie przesuwają podjęcie decyzji w sprawie produkcji i inwestycji z powodu braku pewności co do WPR. Jeżeli ta sytuacja się utrzyma, będzie miała katastroficzne skutki dla zatrudnienia w powiązanych sektorach oraz stabilności rynkowej – dodaje Christian P?es, przewodniczący Cogeca.