Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Usuwanie barier na jednolitym rynku UE przynosi setki mild euro rocznie

5 stycznia 2016
Korzyści z usuwania kolejnych barier na jednolitym unijnym rynku szacuje się na setki miliardów euro rocznie - ocenili w czwartek uczestnicy IV Forum Jednolitego Rynku. Jak wskazywano, bariery te ciągle leżą w sektorach usług pocztowych czy telekomunikacyjnych.

Otwierając podsumowującą dekadę obecności Polski na jednolitym rynku UE edycję Forum wicepremier Janusz Piechociński przypominał, że jednolity rynek to jeden z najważniejszych atutów UE, ale po wybuchu kryzysu o jego dobrodziejstwach zaczęto jakby zapominać. Mamy dyskutować o usuwaniu barier, aby tego rynku nie zdetonować protekcjonizmami czy nawet nacjonalizmami - podkreślił Piechociński. Dodał, że Polacy znaleźli się "w jądrze procesów decyzyjnych" UE jak nigdy wcześniej, co sprzyja aktywnemu udziałowi w dyskusji o kierunku zmian rynku.

Europosłanka Róża Thun wskazywała spadek cen roamingu jako jedno z największych osiągnięć wspólnego rynku. W zamówieniach publicznych pozbyliśmy się kryterium najniższej ceny, a dokumenty mogą być składane w formie cyfrowej - mówiła i dodała, że w Polsce będzie to obowiązywać od 2016 r.

W grudniu 2014 r. wchodzi w życie uproszczenie i ujednolicenie dyrektywy konsumenckiej, dotyczące przede wszystkich szczególnie transgranicznej sprzedaży przez internet, od 2016 r. będzie działać specjalna platforma pozasądowego rozstrzygania sporów w handlu on-line i to w 24 oficjalnych językach Unii - podkreślała Thun.

Jako najbliższe wyzwania w procesie usuwania barier Thun wskazała sektory usług pocztowych, telekomunikacyjnych, używanych części samochodowych oraz kwestie bezpieczeństwa i pochodzenia produktów. To niewykorzystany potencjał, szacowany na 630 mld rocznie w skali UE - oceniła.

Ekonomista prof. Witold Orłowski - podkreślając, że jest zwolennikiem jednolitego rynku - przypomniał jednak, że po 60 latach jego funkcjonowania w Europie dalej są cztery różne wtyczki do gniazdek. Roaming pokazał, jak UE może zadziałać, presję konkurencyjną trzeba zwiększać, jednak największym problemem pewnie jest to, że w Europie są różne tradycje i wyobrażenia o przedsiębiorczości - mówił Orłowski.

Jako przykład podał epidemię choroby wściekłych krów, kiedy to brytyjski rząd nie podał nazwy jedynej firmy, w której produktach znaleziono czynniki chorobotwórcze, bo stwierdził, że nie ponosi ona żadnej winy. We Francji, ale może i w Polsce wybuchłaby pewnie afera z oskarżeniami o układy, korupcję itp. - mówił Orłowski. To pokazuje różnicę w rozumieniu przedsiębiorczości i rynku, a więc i trudność w zbudowaniu jednolitego systemu relacji państwo-firma - dodał.
Uczestnicy debaty o jednolitym rynku obok korzystnych zjawisk jak ujednolicenie praw, w tym i konsumentów, czy swobodny przepływ towarów, wskazywali jednak i na istniejące bariery.

Prezes firmy kosmetycznej Dr Irena Eris Henryk Orfinger podkreślał, że np. wejście na rynek niemiecki dla polskiego producenta kosmetyków jest prawie niemożliwe, a firma wycofała się z Niemiec pod presją ewidentnie wspólnej akcji tamtejszej konsumentów i konkurencji.

Powszechna jest dyskryminacja podmiotów zagranicznych - oceniła z kolei prezes skupiającej głównie sieci handlowe Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji Renata Juszkiewicz. Jak mówiła, na Słowacji wprowadzono wysokie kary za sprzedaż towarów po terminie przydatności, ale pod tym kątem kontrolowane są w praktyce wyłącznie zagraniczne sieci handlowe. W tym samym kierunku idą Czechy i Węgry - dodała Juszkiewicz.

Podsumowując dyskusję Piechociński stwierdził, że na jednolitym rynku przegrają ci, którzy myślą, że to wyłącznie politycy i prawo tworzą równe warunki działania. Regulacje i polityka nie zastąpią aktywności i przedsiębiorczości, dlatego najważniejsze jest wyzwalanie tych postaw - ocenił wicepremier.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę