1 listopada 2013 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o zmianie ustawy o rybactwie śródlądowym.
Jej celem jest doprecyzowanie zasad prawa pierwszeństwa i ujednolicenie umów na podstawie których prowadzona jest racjonalna gospodarka rybacka w obwodzie rybackim oraz wprowadzenie możliwości wydawania zezwolenia na amatorski połów ryb także w formie elektronicznej.
Nowelizacja zmienia termin, w którym uprawniony do rybactwa powinien złożyć oświadczenie o skorzystaniu z tego prawa w zawarciu umowy na dalszy okres. Dotychczas oświadczenie takie musiało być złożone w terminie 30 dni od upływu okresu, na jaki została zawarta poprzednia umowa. W nowej ustawie oświadczenie takie ma być składane nie później niż na 6 miesięcy przed dniem wygaśnięcia umowy. Zmiana ta daje szansę na zawarcie nowej umowy bez utraty ciągłości prowadzonej gospodarki rybackiej.
Ponadto, w przypadku niezłożenia oświadczenia w terminie albo upływu terminu na jego złożenie, 6 miesięczny okres do końca trwania umowy umożliwia dyrektorom regionalnych zarządów gospodarki wodnej przygotowanie konkursu ofert w celu wyłonienia nowego użytkownika rybackiego.
Zmiany dotyczą także przepisów karnych, zaproponowano aby dotychczasowy obowiązek orzeczenia przez sąd środków karnych za wykroczenia rybackie został złagodzony poprzez przyznanie sądowi jedynie możliwości ich orzeczenia.
Dodatkowo zaproponowano ustanowienie nadzoru ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej nad działalnością prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej (KZGW) oraz dyrektorów RZGW w sprawach dotyczących rybackiego korzystania z publicznych śródlądowych płynących wód powierzchniowych do celów rybackich.
Ponadto określono wysokości obciążeń wynikających z nowych umów.
Wprowadzono także przepis, który ustala minimalny okres na jaki ma być zawierana umowa użytkowania, jeżeli strony nie dojdą do porozumienia – ma to być okres dziesięcioletni.