Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Ustawa o OZE nie zapewnia opłacalności wiatraków

8 listopada 2012
Proponowane zapisy ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE) spowodują nieopłacalność inwestycji w energetykę wiatrową - stwierdza raport sporządzony przez firmę doradczą PwC dla Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Prezentując we wtorek raport partner w PwC Piotr Łuba podkreślił, że jeżeli ustawa wejdzie w życie w proponowanej obecnie formie, to tylko w wyjątkowo sprzyjających warunkach - niskim koszcie budowy i przyłączenia do sieci oraz dobrym wietrze - inwestycja będzie opłacalna, choć w niewielkim stopniu.

Łuba wyjaśnił, że zawarta w raporcie analiza opiera się na zbadaniu budowy i eksploatacji średniej wielkości farmy wiatrowej - o mocy 50 MW - przy średnich kosztach budowy i przyłączenia oraz średnim wietrze - 2100 godzin pracy z pełną mocą rocznie.

- Wyniki symulacji wskazują na zwrot z tej inwestycji poniżej kosztu kapitału. Tylko w bardzo korzystnych warunkach uzyskujemy bardzo niewielki zwrot powyżej zera. Można powiedzieć, że jeśli ustawa nie zostanie zmieniona przed wprowadzeniem w życie, nie należy się spodziewać inwestycji w wiatr w Polsce. Jeżeli będą następowały, to tylko w wyjątkowych okolicznościach - stwierdził Łuba.

Według raportu PwC, najbardziej problematyczne zapisy z punktu widzenia inwestycji to określenie maksymalnej ceny sprzedaży, wprowadzenie stałej opłaty zastępczej bez indeksacji czy ograniczenie okresu wsparcia do 15 lat. - Wszystkie te proponowane zmiany powodują zdjęcie części zwrotu inwestora. Każda z osobna może mieć sens, ale po zsumowaniu dla inwestora nie zostaje już nic albo tak mało, że nie ma powodu, aby inwestował - ocenił Łuba.

Prezes PSEW Krzysztof Prasałek podkreślał, że branża energetyki odnawialnej jest mocno zależna od decyzji politycznych, więc jeśli nie będą one oparte na zasadach biznesowych, nie ma szans osiągnięcia celów w polityce energetycznej, jakie postawił sobie rząd.

- Stoimy przed niebezpieczeństwem totalnego załamania rynku energetyki odnawialnej, rynku, który do dziś przyniósł 15 mld zł prywatnych inwestycji, 2,5 tys. MW jedynych nowych mocy w systemie energetycznym - mówił Prasałek, podkreślając, że ustawa o OZE powinna jednak jak najszybciej wejść w życie. - Poprawmy to, co się da poprawić, nie są to duże zmiany, ale bardzo istotne - mówił.

Opracowany w ministerstwie gospodarki projekt ustawy o OZE jest obecnie w konsultacjach międzyresortowych. Wicepremier Waldemar Pawlak ocenił w poniedziałek, że obecny system, w którym wsparcie dla wszystkich rodzajów OZE jest takie samo, daje przewagę energetyce wiatrowej. W jego opinii, w ostatnich dwóch latach nastąpiła "eksplozja" tego segmentu, a Polska doszła do poziomu, w którym dla równowagi systemu energetycznego konieczne jest "przyhamowanie" rozwoju tej części OZE.

Projekt ustawy zakłada, że poziom wsparcia finansowego dla OZE będzie się różnił w zależności od rodzaju źródła energii, a wsparcie to będzie określane za pomocą współczynnika korekcyjnego. Im wyższy współczynnik, tym wyższe wsparcie; w razie potrzeby będzie można współczynnik zmieniać.

Branża energii odnawialnej wielokrotnie zgłaszała już zastrzeżenia pod adresem projektu, dotyczące przede wszystkim braku waloryzacji opłaty zastępczej, oraz propozycji, by w razie sprzedaży "zielonej" energii po cenie wyższej niż ustalona, producent tracił prawo do tzw. zielonych certyfikatów - czyli wsparcia.

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę