Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Ustawa o OZE może wejść w życie w połowie 2013 r

17 października 2012
Szef parlamentarnego zespołu ds. energetyki Andrzej Czerwiński (PO) uważa, że ustawa o OZE może wejść w życie w połowie 2013 r. Wszystko zależy jednak od KE. Spodziewa się też przyjęcia przez parlament Prawa energetycznego i Prawa gazowego w pierwszym kw. 2013 r.
W skład tzw. trójpaku energetycznego wchodzą: projekt nowego Prawa energetycznego, projekt Prawa gazowego oraz projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE). Nad nowymi rozwiązaniami pracował resort gospodarki. Ministerstwo zakładało, że nowe ustawy wejdą w życie w lipcu 2012 roku. Projekty ustaw energetycznych wzbudzały jednak wiele wątpliwości i kontrowersji wśród przedsiębiorstw.
"W tym roku na pewno nie uda się wprowadzić w życie trójpaku ze względów formalnych. Ustawa o OZE będzie wymagać też notyfikacji KE. To też może potrwać kilka miesięcy, może pół roku. Nie możemy tego przewidzieć. (...) Teoretycznie wejście ustawy od połowy 2013 roku jest możliwe" - powiedział PAP Czerwiński. Poseł zakłada przy tym, że ustawa zostanie uchwalona w styczniu 2013 r.
Jeśli chodzi o pozostałe projekty trójpaku uważa, że z Prawem energetycznym będzie najmniej kłopotów. "Ten projekt jest dobrze omówiony. Poprzednia nowelizacja Prawa energetycznego wywołała dyskusję. Dzięki niej w wielu spornych sprawach znaleźliśmy porozumienie z opozycją" - powiedział.
Czerwiński uważa, że znacznie więcej czasu zajmą prace nad Prawem gazowym. Dodał jednak, że ustawy trójpaku muszą zostać uchwalone w pierwszym kwartale 2013 r. "To będzie ostateczny termin. Nie wyobrażam sobie dłużej, bo znów stracimy następny rok. W Sejmie jesteśmy gotowi, żeby to przeprowadzić szybko i dokładnie" - powiedział.
Projekt Prawa energetyczne zakłada, że każdy odbiorca prądu będzie rozliczany za jego rzeczywiste zużycie. Będzie to jednak możliwe po 2020 r., po zainstalowaniu u wszystkich tzw. inteligentnych liczników. Jak podkreślono w uzasadnieniu, jednym z celów projektowanej ustawy jest rozliczanie odbiorców tylko i wyłącznie na podstawie rzeczywistego zużycia energii. Przepisy projektowanej ustawy przewidują też rozwiązania, dzięki którym odbiorcy będą zawierać tzw. umowę kompleksową i płacić tylko jeden rachunek - za sprzedaż energii i jej dystrybucję, bez względu na to, kto jest sprzedawcą. Dziś odbiorcy, którzy zmienili sprzedawcę energii, płacą dwa oddzielne rachunki - sprzedającemu i dystrybutorowi.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę