Prezydent RP Bronisław Komorowski 15 maja podpisał ustawę o zmianie ustawy o organizacji rynku rybnego.
Nowelizacja ustawy regulującej problematykę organizacji rynku rybnego jest spowodowana jest przede wszystkim zmianami aktów prawa Unii Europejskiej dotyczącymi systemu kontroli w celu zapewnienia przestrzegania przepisów w zakresie rybołówstwa oraz koniecznością uwzględnienia rozwiązań ustawy z dnia 25 marca 2011 r.
o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców oraz potrzebą wprowadzenia do ustawy o organizacji rynku rybnego przepisów dotyczących możliwości wypłaty zaliczki dla organizacji producentów z tytułu przysługującej pomocy finansowej za opracowanie programu operacyjnego, przewidzianej w unijnym rozporządzeniu.
Podstawa udzielania powyższych zaliczek wynika wprost z przepisu prawa wspólnotowego bezpośrednio stosowanego w państwach członkowskich Unii Europejskiej. W opinii projektodawcy w celu jego stosowania niezbędne jest wprowadzenie w przepisach krajowych regulacji dotyczących odpowiedniej podstawy prawnej - decyzji i trybu udzielania takich zaliczek. Przyjęto, że w tym zakresie przepisami krajowymi będą przedkładana nowelizacja oraz unormowania dotyczące wspólnej polityki rolnej.
Ponadto w związku z pogorszeniem stanu stada łososi bałtyckich (przedstawionym w opracowaniach naukowych Międzynarodowej Rady Badań Morza Bałtyckiego) i obniżeniem ogólnego dopuszczalnego połowu na 2012 r. dla tego gatunku o 51% nowelizacja modyfikuje art. 23 ust. 2 ustawy przez doprecyzowanie przepisu dotyczącego wielkości połowów prowadzonych przez statki rybackie bezpokładowe.