Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Ustawa o ochronie prawnej odmian roślin do poprawy

5 stycznia 2016
Lubelska Izba Rolnicza postuluje o pilną nowelizację ustawy z dnia 23 czerwca 2003 roku o ochronie prawnej odmian roślin.
Ustawa o ochronie prawnej odmian roślin w art.23 ust.1 jasno określa wymóg wnoszenia opłaty za używanie materiału ze zbioru, jako materiału siewnego odmiany chronionej wyłącznym prawem.
Zdaniem Walnego Zgromadzenia LIR za użycie wtórnego materiału siewnego nie powinno się wnosić opłat ze względu na to, że już raz za ten materiał siewny się zapłaciło Jak podkreślają działacze lubelskiego samorządu  rolniczego zauważyć tutaj należy fakt, iż wtórny materiał siewny pochodzący z własnego zbioru podlega degradacji potencjału produkcyjnego, czego skutkiem jest słabsza siła kiełkowania  oraz gorsza wydajność i jakość
W ocenie LIR  niepokojącym jest nadanie organizacjom hodowców szerokich uprawnień kontrolnych wynikających z art. 23c ust.1 powyższej ustawy. Obecnie na wniosek organizacji hodowców rolnik jest zobowiązany  przedstawić  wszystkie informacje dotyczące produkcji rolniczej.
- Informacje te dotyczą w szczególności danych identyfikacyjnych działek rolnych wchodzących  w skład gospodarstwa rolnego, wykazanie ilości materiału ze zbioru, dane podmiotu, od którego posiadacz gruntów rolnych nabył kwalifikowany materiał siewny itp. Organizacja hodowców zgodnie z ustawą ma możliwość przeprowadzenia kontroli w gospodarstwie rolnym w celu weryfikacji uzyskanych informacji ze stanem faktycznym. Podczas tego typu kontroli posiadacz gruntów  rolnych obowiązany jest udostępnić  kontrolującemu dokumenty potwierdzające zgodność przekazanych informacji  ze stanem rzeczywistym, a także umożliwić  mu wstęp na grunty rolne, do budynków i innych obiektów o przeznaczeniu gospodarczym, a nawet do środków transportu. Wątpliwości tutaj budzi brak doprecyzowanych przesłanek , jakimi powinna kierować się Agencja Nasienna Spółka z o.o. przy podejmowaniu decyzji dotyczących przeprowadzania kontroli w wybranym gospodarstwie – mówi Robert Jakubiec, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej.
Dlatego też zdaniem LIR konieczne jest wprowadzenie zmian  w tej ustawie w zakresie wprowadzenia jednorazowej opłaty licencyjnej przy zakupie materiału siewnego i ograniczeniu kontroli zgodności informacji , uzyskanych na temat obrotu materiałem  ze stanem faktycznym.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę