Ustawa o funduszu sołeckim czeka na podpis Prezydenta
5 stycznia 2016
6 marca w trakcie 50 posiedzenia Senatu RP wyższa izba naszego Parlamentu przyjęła bez poprawek nowelizację ustawy o funduszu sołeckim. Celem nowelizacji jest zwiększenie - o 15 proc. - liczby gmin, w których zostanie utworzony fundusz sołecki, czyli do poziomu 70 proc. Aby uzyskać ten wynik, przewidziano zwiększenie o 10 punktów proc. wysokości zwrotu z budżetu państwa wydatków ponoszonych w ramach funduszu sołeckiego.
Przepisy nowej ustawy doprecyzowują i usuwają niektóre rozwiązania poprzedniej regulacji, które stanowiły barierę dla rozwoju tej inicjatywy lokalnej. Fundusz sołecki to forma budżetu partycypacyjnego, który jest tworzony głównie na terenach wiejskich. Składają się na niego wyodrębnione w budżecie gminy środki, stanowiące system wsparcia inicjatyw lokalnych. Obliczane na podstawie ustawy środki są przekazywane do dyspozycji poszczególnym sołectwom. Wydatki wykonane w ramach funduszu są w części refundowane przez budżet państwa. Decyzja o tym, czy utworzyć fundusz sołecki, pozostaje w gestii rad gmin. Ustawa usuwa też bariery dla rozwoju funduszy sołeckich.
Zaproponowano m.in, by uchwała podejmowana przez radę gminy o utworzeniu funduszu sołeckiego miała charakter permanentny, czyli obowiązujący do czasu zmiany decyzji, zamiast dotychczasowej corocznej uchwały władz gminy w tej sprawie. Rozwiązanie to ma zwiększyć trwałość i stabilizację funduszy sołeckich, umożliwiając społecznościom planowanie przedsięwzięć w dłuższym okresie.
Nowe przepisy mają umożliwić realizację wspólnych przedsięwzięć przez sołectwa z terenu danej gminy. Każde z sołectw ma uchwalać oddzielnie wniosek dotyczący wspólnego przedsięwzięcia. Umożliwi to kumulowanie środków funduszu na realizację większych inwestycji.
Prezydent RP Bronisław Komorowski planuje podpisać ustawę o funduszu sołeckim 11 marca podczas swojej wizyty w Łąsku w łódzkim.