Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Ustawa o emeryturach i rentach: Emeryt tylko raz przeliczy świadczenie

5 stycznia 2016
47 tys. emerytów łączących pracę z pobieraniem emerytury będzie musiało zwolnić się chociaż na jeden dzień z pracy. Ci, którzy wybiorą świadczenie, mogą liczyć na jego ponowne przeliczenie.

Sejm uchwalił prezydencką ustawę o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, która pozwala na ponowne przeliczenie świadczeń emerytalnych. W głosowaniu wzięło udział 420 posłów (265 było za, 153 przeciw, a 2 wstrzymało się od głosu).
Zmiana dotyczy tych osób, które przeszły na emeryturę, nie przerywając zatrudnienia u swojego pracodawcy. Ubiegłoroczna nowelizacja ustawy o finansach publicznych wprowadziła zasadę, że osoby, które po przejściu na emeryturę pozostały na etacie w dotychczasowej firmie bez rozwiązania umowy, będą musiały wybrać między emeryturą a pensją.
Ustawa uchwalona przez posłów zakłada, że gdyby nowe wyliczenie było niekorzystne dla emeryta, świadczenie nie zostanie obniżone. Z takiego ponownego obliczenia emerytury można będzie skorzystać jednak tylko raz.
Do projektu przyjęta została również poprawka autorstwa PO, która zakłada, że emeryt, który od 1 stycznia 2009 r. do 30 września 2011 r. pobierał emeryturę, do której prawo zostanie zawieszone od 1 października 2011 r., może zgłosić wniosek o ponowne ustalenie wysokości emerytury, o ile nie pobrał jej wskutek tego zawieszenia przez co najmniej 18 miesięcy.
Zanim ustawa zostanie podpisana przez prezydenta, musi trafić jeszcze do Senatu.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę