Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

USA-UE-WTO: Nowy etap 'wojny bananowej'

2 lipca 2007
Stany Zjednoczone zwróciły się w piątek oficjalnie do Światowej Organizacji Handlu (WTO) o zbadanie nieprzestrzegania przez Unię Europejską postanowień dotyczących importu bananów. We wniosku USA zwraca się do WTO o przeanalizowanie "wyraźnego niezastosowania" się Unii do poprzednio sformułowanych przez tę organizację zaleceń dotyczących reżimu importu bananów.

"Podzielamy niepokój Ekwadoru i kilku innych eksportujących banany krajów Ameryki Łacińskiej z powodu niezmiennego istnienia w obecnym systemie obrotu bananami w UE dyskryminacyjnych kwot celnych" - powiedziała w piątek wieczorem w Waszyngtonie pełnomocniczka Białego Domu do spraw handlu międzynarodowego pani Susan Schwab.

"Mamy nadzieję, że ten formalny krok doprowadzi do usunięcia tej dyskryminacji" - podkreśliła.

Urząd pani pełnomocnik zakomunikował, że wniosek amerykański wynika z "niezastosowania przez UE postanowień WTO sformułowanych w wyniku postępowania zainicjowanego przez Ekwador, Gwatemalę, Honduras, Meksyk i Stany Zjednoczone".

"Postanowienia te stwierdzały, że obowiązujące w UE zasady w handlu bananami dyskryminują banany pochodzące z krajów Ameryki Łacińskiej oraz dystrybutorów tych bananów, w tym kilka firm z USA" - stwierdzono dalej.

Spór o banany sięga roku 1993, a więc okresu bezpośrednio po wprowadzeniu na obszarze ówczesnej Wspólnoty Europejskiej jednolitego rynku. W ramach znoszenia barier wewnętrznych między poszczególnymi krajami członkowskimi Wspólnoty wprowadzono wówczas jednolity reżim w handlu bananami.

Ten nowy reżim został jednak od razu oprotestowany przez Stany Zjednoczone, jako tworzący nowe bariery, tym razem wobec bananów latynoamerykańskich oraz sprzedawanych przez firmy z USA, jak Chiquita. Rozgorzała wtedy handlowa "wojna bananowa" między krajami z obu stron Atlantyku, a Waszyngton wniósł w tej sprawie oficjalną skargę najpierw do Układu Ogólnego o Cłach i Handlu (GATT), a następnie do WTO, która zastąpiła GATT.

Skarga została uwzględniona, a Stany Zjednoczone uzyskały w 1999 roku prawo do nałożenia ceł odwetowych w wysokości 191 mln dol. na produkty z UE. USA wstrzymała jednak zastosowanie tych ceł, gdy Bruksela zobowiązała się do skorygowania do 1 stycznia 2006 roku swego reżimu handlowego i do pozostawienia w imporcie jedynie ograniczeń opartych na ogólnych taryfach celnych.

Wg obecnych ocen strony amerykanskiej, Europejczycy nie dotrzymali jednak tego zobowiązania i wprowadzili system zmieniony, ale nadal preferujący niektóre kraje Afryki, Karaibów oraz regionu Pacyfiku i zezwalający im na eksportowanie do UE pewnej ilości bananów bez płacenia ceł.

Banany z krajów Ameryki Łacińskiej nie mają dostępu do tych kwot bezcłowych i muszą płacić cła w wysokości 176 dolarów za tonę - stwierdza urząd pełnomocnika rządu UDA do spraw handlu zagranicznego.

"Wyrażamy ubolewanie, że wysiłki negocjacyjne między UE i Jej latynoamerykańskimi partnerami handlowymi zmierzające do znalezienia rozwiązania kwestii handlu bananami nie przyniosły powodzenia" - napisano w dokumencie podpisanym w piątek przez panią Schwab.

Groźba nowego etapu transatlantyckiej "wojny bananowej" pojawiła się w trudnym okresie dla światowego handlu, kiedy to niepowodzeniem zakończyły się kolejne wysiłki zmierzające do ożywienia pozostającej od dawna w impasie tzw rundy Doha, mającej przynieść dalszą liberalizację handlu światowego.

Próba ożywienia trwającej od 5 lat rundy negocjacyjnej, podjęta w Niemczech przez czterech wielkich aktorów globalnej sceny handlowej (Brazylia, USA, Indie, UE) zakończyła się 21 czerwca bez rezultatu.


POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę