FAMMU/FAPA informuje, że amerykańscy producenci cukru wystawili do sprzedaży w sumie 90,15 tys. ton cukru (surowego trzcinowego i rafinowanego buraczanego) w ramach programu elastyczności surowcowej.
W pierwszej transzy programu wzięło udział pięć firm. Szacuje się, że skup może objąć 300-500 tys. ton. Skupiony przez władze cukier posłuży jako surowiec do produkcji bioetanolu. Program wprowadzono w 2008 roku, ale nigdy nie był używany.
Program ruszył po raz pierwszy w połowie sierpnia 2013 roku. USA boryka się obecnie z dużą nadprodukcją cukru, dodatkowo wysoki jest import z Meksyku (bezcłowo w ramach NAFTA). Nadpodaż powoduje spadek cen, które są aktualnie na poziomie, który uruchamia system dopłat, mający rekompensować niskie ceny. Według danych amerykańskiego ministerstwa rolnictwa USDA, systemem pożyczek może być objęte prawie 780 tys. ton.
Pierwsze terminy uruchomienia zgodnie z ustawą tego wsparcia upływają z końcem sierpnia i września 2013 roku. Skupić cukier z rynku i sprzedać go ze stratą do produkcji bioetanolu jest bardziej opłacalne (władze mniej wydadzą de facto) i dlatego zdecydowano się na wykorzystanie mechanizmu elastyczności surowcowej.