Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Urzędnik sam wyszuka informacje o firmie. Nie trzeba będzie dostarczać zaświadczeń

6 czerwca 2011
Nie trzeba będzie dostarczać zaświadczeń potwierdzających fakty i stan prawny, jeżeli są one znane organowi z urzędu. Tak samo będzie w sytuacji, gdy informacje te są możliwe do ustalenia na podstawie dostępnych rejestrów i ewidencji.


Skrócenie procedur administracyjnych oraz zastępowanie zaświadczeń wydawanych przez urzędników oświadczeniami składanymi przez obywateli i przedsiębiorców pod odpowiedzialnością karną wprowadzają od 1 lipca 2011 r. przepisy ustawy z 25 marca 2011 r. o ograniczeniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców (Dz.U. z 2011 r. nr 106, poz. 622).
– Tylko wówczas, gdy urząd będzie miał podejrzenia, że oświadczenie stwierdza nieprawdę, może sam starać się uzyskać informację na potwierdzenie stanu faktycznego. Na przykład w sprawie niezalegania z płatnościami w urzędzie skarbowym czy ZUS może uzyskać informacje z tych organów – tłumaczy radca prawny Wojciech Biernacki z Kancelarii Radców Prawnych Biernaccy.
W przypadku niepewności
Gdy osoba przychodząca do urzędu załatwić swoją sprawę nie będzie miała pewności co do stanu faktycznego albo prawnego, to wówczas zamiast oświadczenia ma prawo złożyć zaświadczenie. Nowe przepisy nie pozbawią organów administracji prawa wydawania takich dokumentów.
Jednak nawet złożenia oświadczenia urzędnicy nie będą mogli domagać się wówczas, gdy ma ono potwierdzić fakty lub stan prawny znany organowi z urzędu albo możliwy przez niego do ustalenia na podstawie posiadanych ewidencji, rejestrów lub innych danych, rejestrów publicznych, do których mają dostęp w drodze elektronicznej bądź mogą je uzyskać na podstawie wymiany informacji z innym podmiotem publicznym. Zamiast składać oświadczenie, zainteresowany obywatel albo przedsiębiorca będzie wówczas przedstawiał do wglądu dowód osobisty, dowód rejestracyjny lub inny dokument.
Wystarczą kopie
Obywatele będą też posługiwali się w kontakcie z urzędem kopiami dokumentów zamiast oryginałami lub urzędowo poświadczonymi opisami świadectw, dyplomów, aktów stanu cywilnego, urodzenia albo zgonu. Natomiast w sytuacjach, gdy przepisy wymagają złożenia zaświadczenia o niekaralności do Ministerstwa Sprawiedliwości, od 1 lipca 2011 r. obywatel i przedsiębiorca nie będą musieli już tego robić, ponieważ minister sam zasięgnie o nich informacji w Krajowym Rejestrze Karnym funkcjonującym w ramach resortu. Z kolei w innych przypadkach zaświadczenie o niekaralności wy- starczy zastąpić złożeniem oświadczenia.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę