Departament rolnictwa opolskiego urzędu marszałkowskiego realizuje program konsolidacji producentów rolnych Opolszczyzny. W województwie powstały już 74 grupy producentów, z czego 52 skupiają producentów ziarna zbóż i nasion roślin oleistych.
- Przeważają u nas grupy producentów rzepaku, i taki trend naszym zdaniem się utrzyma. Decydują o tym m.in. warunki glebowe i klimatyczne Opolszczyzny - powiedziała PAP Katarzyna Kuraś z departamentu rolnictwa i rozwoju wsi opolskiego urzędu marszałkowskiego.
Dwanaście grup zrzesza hodowców drobiu, cztery trzody chlewnej, dwie buraków i po jednej ziemniaków, materiału siewnego, jaj, i mleka krowiego. Według danych urzędu marszałkowskiego Opolszczyzna jest na czwartym miejscu w Polsce pod względem liczby grup producentów. - To bardzo dobry wynik, zwłaszcza że Opolskie jest najmniejszym polskim województwem - oceniła Kuraś.
Dodała, że w ocenie jej departamentu na Opolszczyźnie powinno powstać więcej grup producentów trzody. - Zwłaszcza że te istniejące świetnie sobie radzą. Najwięcej grup producentów trzody chlewnej jest w Wielkopolsce, gdzie - jako jedyna w kraju - powstała już "grupa grup". To może być wzór dla wszystkich i warto skorzystać z doświadczeń sąsiadów - argumentowała Kuraś.
Podkreśliła, że funkcjonowanie w grupie producentów przynosi rolnikom wymierne korzyści, a poza tym konsolidacja jest w obecnej chwili koniecznością. - Zwiększa się siła i konkurencyjność producentów, którzy dzięki funkcjonowaniu w grupie mogą uzyskać lepsze ceny zbytu swoich produktów i zakupu niezbędnych środków. Rolnicy muszą tworzyć silne struktury, bo globalizacja występuje również na rynku produkcji rolnej - wyjaśniła.
Promowaniu konsolidacji producentów rolnych służy porozumienie, jakie urząd marszałkowski podpisał z organizacjami rolników na Opolszczyźnie - Związkiem Pracodawców-Dzierżawców i Właścicieli Rolnych, Opolskim Związkiem Rewizyjnym Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych i Izbą Rolniczą.
Sygnatariusze porozumienia realizują finansowany ze środków unijnych program "Konsolidacja gospodarcza towarowych producentów rolnych województwa opolskiego". Program zakłada popularyzację tworzenia grup producentów, nawiązywanie współpracy pomiędzy istniejącymi grupami, a docelowo utworzenie podmiotu gospodarczego zrzeszającego istniejące grupy producentów rzepaku.
W ramach inicjatywy rolnicy mogą liczyć na szkolenia i pomoc w zakładaniu grup, uczestnictwo w wyjazdach studyjnych w kraju i za granicą. "Takie wyjazdy mają zachęcać rolników do zrzeszania się. Najpierw, żeby grupy powstawały, a później konsolidowały się dalej" - zaznaczyła Kuraś
9097797
1