Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Urlopy wychowawcze także dla rolników i przedsiębiorców

5 stycznia 2016
Budżet będzie opłacał składki za osoby, które wychowują dzieci, a nie mają prawa do urlopów wychowawczych, m.in. przedsiębiorców i rolników - zapowiedział minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz. Prace sejmowe nad ustawą, która wprowadzi te zapisy, dobiegają końca.

W środę w Sejmie zaplanowano drugie czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Na zorganizowanej wcześniej konferencji prasowej minister pracy i polityki społecznej podkreślił, że prace nad projektem są na końcowym etapie i wyraził nadzieję, że wejdzie on w życie - tak jak było planowane - 1 września.

Zamiast chorować, Polacy plażują i remontują mieszkania. Z każdym rokiem liczba symulantów rośnie. W 2012 roku lekarze orzecznicy ZUS wydali ponad 50 tys. decyzji wstrzymujących wypłaty zasiłków chorobowych oraz w wielu przypadkach obniżyli wypłatę świadczeń. Łączna kwota obniżonych i cofniętych... czytaj więcej
Zaznaczył, że ustawa de facto wprowadzi urlopy wychowawcze dla grup, które dotychczas nie miały do nich prawa: prowadzących  działalność gospodarczą, pracujących na umowy zlecenie, ubezpieczonych w KRUS, studentów, bezrobotnych, a także nieubezpieczonych.

- To bardzo ważne, bo teraz te osoby nie mają odprowadzanych składek za okres opieki nad dzieckiem - mówił Kosiniak-Kamysz. Podkreślił, że od tego zależy wysokość przyszłej emerytury, dlatego tak istotne jest, by osoby wychowujące dzieci nie miały przerw w okresie składkowym.
 Przypomniał, że było to rozwiązanie, do wprowadzenia którego PSL zobowiązał się podczas debaty nad wydłużeniem wieku emerytalnego.
 Dodał, że koszt ustawy to ok. 1,4 mld zł rocznie.
 Kosiniak-Kamysz poinformował, że składki dla przedsiębiorców będą odprowadzone od podstawy, którą jest 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia. W przypadku osób nieubezpieczonych podstawę wymiaru składek stanowić ma kwota 75 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Projekt zakłada, że w przypadku osób, które mają co najmniej półroczny staż ubezpieczeniowy bezpośrednio przed okresem sprawowania opieki nad dzieckiem, budżet będzie finansował składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i zdrowotne. Natomiast w przypadku osób dotychczas nieubezpieczonych, bądź których staż ubezpieczeniowy jest krótszy niż sześć miesięcy, budżet będzie finansował tylko składki na ubezpieczenia emerytalne.
 Teraz prawo do urlopu wychowawczego - trwającego do 36 miesięcy - przysługuje osobom zatrudnionym na podstawie Kodeksu pracy, funkcjonariuszom służby celnej oraz pracującym w spółdzielni członkom rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych. Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie stanowi kwota 60 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale.
 Osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą ją zawiesić na okres od 30 dni do 24 miesięcy w przypadku konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem, jednak w tym czasie nie podlegają ubezpieczeniom społecznym.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę