Z inicjatywy Polskiego Stowarzyszenia Energetyki w Internecie ruszyła kampania społeczna - ,,Uratuj wiatraki’’. Na specjalnie w tym celu opracowanej stronie: www.uratujwiatraki.pl można bezpośrednio napisać list do premiera Pawlaka.
Celem akcji „Uratuj Wiatraki” jest wsparcie dla decydentów, którzy popierają rozwój Odnawialnych Źródeł Energii w Polsce. Decyzje polityków jak podkreśla PSEW zdeterminują nie tylko krajobraz Polski, ale przede wszystkim wpłyną na to czy nasze dzieci i wnuki będą żyć w zdrowszym i bezpieczniejszym otoczeniu.
W ocenie PSEW już dzisiaj, dzięki energetyce wiatrowej, do atmosfery nie dostaje się rocznie tyle szkodliwych gazów ile produkuje pół miliona samochodów. Dlatego wpływ wiatraków na środowisko porównywalny jest z posadzeniem 15 milionów drzew. W 2020 roku w Polsce, dzięki dobrym przepisom, może to być równoznaczne z posadzeniem nawet 60 milionów drzew czy zredukowaniu liczby samochodów o 2 mln.
Natomiast Europejskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (EWEA) przewiduje, że w 2020 r. energia z wiatru zapobiegnie dostaniu się do atmosfery 333 milionów ton CO2 - to tyle, ile wytwarza 75% samochodów w Unii Europejskiej (150 mln samochodów). Tylko dzięki elektrowniom wiatrowym jak zaznacza EWEA uda się osiągnąć 1/3 celu EU w zakresie ograniczenia emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. EWEA przewiduje także, że w 2030 roku energia wiatrowa może wytwarzać nawet 1/3 energii elektrycznej w UE.
List do premiera Pawlaka
Szanowny Panie Premierze,
Zwracam się do Pana z uprzejmą prośbą o poparcie dla rozwoju energetyki wiatrowej w Polsce.
Według rządowych planów do 2020 roku zainstalowana moc w elektrowniach wiatrowych ma być czterokrotnie większa niż obecnie (6500 MW). Aby zrealizować ten plan potrzebne jest prawo, które będzie promować inwestowanie w odnawialne źródła energii.
Już dziś w całej Unii Europejskiej nowe Odnawialne Źródła Energii stanowią 71% nowych mocy zainstalowanych w energetyce. Warto by i Polska uczestniczyła w tej energetycznej rewolucji.
Prawo, które jest obecnie tworzone znacząco wpłynie na przyszłość energetyczną Polski. Najważniejsze jest to, by Rządzący pozostali na stanowisku, że warto dbać o rozwój nowoczesnych i zielonych źródeł energii.
Odwrót od ochrony klimatu, który proponują nam niektórzy politycy to krok w niewłaściwym kierunku. Dlatego wielu ekspertów i obywateli liczy na nowe i dobre propozycje resortu, którym Pan kieruje. Wsparcie dla energetyki odnawialnej jest niezbędne – dlatego trzymamy kciuki za Pana działania w tym zakresie.
Panie Premierze, uratujmy razem wiatraki.
9587186
1