Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych na wniosek Mazowieckiej Izby Rolniczej wystąpił do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o uproszczenie procedur wydawania zezwoleń na stosowanie środków ochrony roślin w uprawach małoobszarowych.
Jak podkreśla Mazowiecka Izba Rolnicza w związku z weryfikacją i wycofaniem na szczeblu Unii Europejskiej części substancji aktywnych plantatorzy upraw małoobszarowych ( miedzy innymi roślin jagodowych , leszczyny, drzew i krzewów owocowych, oprócz jabłoni) mają zawężone możliwości ochrony chemicznej swoich plantacji. Programy ochrony roślin są uboższe, ponieważ producenci środków w pierwszej kolejności koncentrują się na rejestracji produktów, które są przeznaczone do stosowania w roślinach uprawianych na dużą skalę.
Wprowadzone w życie 14 czerwca nowe przepisy w sprawie rejestracji środków ochrony roślin( art.51 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady WE nr 1107/2009 z dnia 21 października 2009 roku), podobnie jak ustawa o ochronie roślin z 18.12.2003 roku ( art49 ust 1), dają możliwość tzw. rejestracji pozaetykietowej ( off label) środków dla upraw małoobszarowych. Przy spełnieniu określonych warunków o takie rozszerzenie zakresu zezwolenia na wprowadzenie do obrotu i stosowanie środków ochrony roślin w tych uprawach mogą wystąpić miedzy innymi branżowe organizacje rolnicze i użytkownicy profesjonalni czyli rolnicy. W tym celu należy złożyć wniosek wraz z wymaganymi załącznikami dokonując opłaty w wysokości 1. 000 złotych.
- Z tej procedury niektóre podmioty skorzystały. Jednak jak wynika z informacji rolników, takie zezwolenia ograniczają się dodanego obszaru. Plantatorzy z innych rejonów kraju, którzy chcą stosować te środki do ochrony swoich plantacji przed takimi samymi patogenami musza składać odrębne wnioski do resortu rolnictwa. Następuje więc powielanie czynności i kosztów – mówi Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.