Ptak_Waw_CTR_2024

UOKiK apeluje o rozwagę przy odpalaniu fajerwerków

29 grudnia 2014
Kontrole fajerwerków przeprowadzone na zlecenie UOKiK stwierdziły nieprawidłowości w 10 proc. sprawdzanych wyrobów. Niewłaściwe użytkowanie sztucznych ogni może prowadzić do oparzeń, skaleczeń, uszkodzeń słuchu, a nawet śmierci.

Jak podał UOKiK, inspektorzy Inspekcji Handlowej od października badali dostępne na polskim rynku fajerwerki i zakwestionowali 10 proc. z 529 sprawdzonych wyrobów. Zastrzeżenia dotyczyły głównie nieprawidłowego oznakowania i instrukcji obsługi, jednak spośród 30 wyrobów sprawdzanych laboratoryjnie dwa zawierały także wady konstrukcyjne.

Jednym z wadliwych produktów była petarda błyskowa, w której producent zastosował niedozwolony sposób zapłonu (przez tarcie) i emitująca zbyt duży hałas (dozwolony poziom to 120 dB). Inspektorzy zakwestionowali także baterię (scalony zestaw fajerwerków), która nie była wystarczająco stabilna i groziła odpaleniem ładunku w poziomie.

Urząd przypomina, że w noc sylwestrową odpalanych jest więcej fajerwerków niż przez wszystkie pozostałe dni w roku razem wzięte. Według UOKiK, w tym czasie na terenie Unii Europejskiej dochodzi do kilkuset poparzeń, zranień i pożarów, są też wypadki śmiertelne. Przyczyną większości jest niewłaściwe użytkowanie fajerwerków i nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa. 80 proc. ofiar stanowią mężczyźni w wieku 19-50 lat. Najczęstsze obrażenia to rany głowy, w tym urazy oczu, łącznie z utratą wzroku, urazy rąk, w tym silne oparzenia i głębokie rany, urwane palce, a także uszkodzenia słuchu.

Urząd apeluje, by przy kupnie fajerwerków sprawdzać, czy obudowa nie ma żadnych wad mechanicznych (pęknięć, wgnieceń czy wybrzuszeń) oraz czy nie wysypuje się z niej mieszanina pirotechniczna. Trzeba też upewnić się, czy elementy składowe są dobrze ze sobą połączone, nie przesuwają się i nie wypadają, a lont jest zabezpieczony pomarańczową osłoną lub opakowaniem.

Sztuczne ognie powinny mieć informację o nazwie producenta wraz z danymi adresowymi, a instrukcja obsługi musi być napisana po polsku i zawierać jasne wskazówki o sposobie odpalenia oraz niezbędne ostrzeżenia.


POWIĄZANE

W październiku odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Miód” Copa-Cogeca, w który...

EIT Food już po raz siódmy organizuje warsztaty projektowania produktów żywności...

Przechowywanie paliwa w gospodarstwie rolnym wymaga wdrożenia odpowiednich rozwi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę