Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

UOKiK apeluje o rozwagę przy odpalaniu fajerwerków

29 grudnia 2014
Kontrole fajerwerków przeprowadzone na zlecenie UOKiK stwierdziły nieprawidłowości w 10 proc. sprawdzanych wyrobów. Niewłaściwe użytkowanie sztucznych ogni może prowadzić do oparzeń, skaleczeń, uszkodzeń słuchu, a nawet śmierci.

Jak podał UOKiK, inspektorzy Inspekcji Handlowej od października badali dostępne na polskim rynku fajerwerki i zakwestionowali 10 proc. z 529 sprawdzonych wyrobów. Zastrzeżenia dotyczyły głównie nieprawidłowego oznakowania i instrukcji obsługi, jednak spośród 30 wyrobów sprawdzanych laboratoryjnie dwa zawierały także wady konstrukcyjne.

Jednym z wadliwych produktów była petarda błyskowa, w której producent zastosował niedozwolony sposób zapłonu (przez tarcie) i emitująca zbyt duży hałas (dozwolony poziom to 120 dB). Inspektorzy zakwestionowali także baterię (scalony zestaw fajerwerków), która nie była wystarczająco stabilna i groziła odpaleniem ładunku w poziomie.

Urząd przypomina, że w noc sylwestrową odpalanych jest więcej fajerwerków niż przez wszystkie pozostałe dni w roku razem wzięte. Według UOKiK, w tym czasie na terenie Unii Europejskiej dochodzi do kilkuset poparzeń, zranień i pożarów, są też wypadki śmiertelne. Przyczyną większości jest niewłaściwe użytkowanie fajerwerków i nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa. 80 proc. ofiar stanowią mężczyźni w wieku 19-50 lat. Najczęstsze obrażenia to rany głowy, w tym urazy oczu, łącznie z utratą wzroku, urazy rąk, w tym silne oparzenia i głębokie rany, urwane palce, a także uszkodzenia słuchu.

Urząd apeluje, by przy kupnie fajerwerków sprawdzać, czy obudowa nie ma żadnych wad mechanicznych (pęknięć, wgnieceń czy wybrzuszeń) oraz czy nie wysypuje się z niej mieszanina pirotechniczna. Trzeba też upewnić się, czy elementy składowe są dobrze ze sobą połączone, nie przesuwają się i nie wypadają, a lont jest zabezpieczony pomarańczową osłoną lub opakowaniem.

Sztuczne ognie powinny mieć informację o nazwie producenta wraz z danymi adresowymi, a instrukcja obsługi musi być napisana po polsku i zawierać jasne wskazówki o sposobie odpalenia oraz niezbędne ostrzeżenia.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę