europejskie forum rolników 2025

Unijne pieniądze na wzornictwo przemysłowe

3 grudnia 2015
Wzornictwo przemysłowe to nie koszt, ale inwestycja w zysk - przekonuje prezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego Bożena Gargas. W czwartek Instytut zainaugurował finansowany ze środków UE projekt, który pomoże m.in. kojarzyć przedsiębiorców z projektantami.

Projekt "Wzornictwo-Biznes-Zysk" jest skierowany do przedsiębiorców, projektantów wzornictwa przemysłowego, studentów i absolwentów wzornictwa oraz przedstawicieli administracji. W ramach projektu powstał m.in. portal kojarzący przedsiębiorców i projektantów (www. projekt-wbz.com.pl). Projekt obejmuje też seminaria, warsztaty i wystawy. Potrwa on do końca przyszłego roku i jest finansowany ze środków unijnych w ramach programu operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.
W nowej perspektywie funduszy unijnych (lata 2014-2020) wsparcie wzornictwa jest możliwe m.in. w ramach projektów badawczo-rozwojowych oraz projektów związanych z podnoszeniem konkurencyjności przedsiębiorstw.
"Zapomnieliśmy w kraju o wzornictwie przemysłowym, mam takie wrażenie, gdy rozmawiam z przedsiębiorcami. Nie wiem dlaczego, ponieważ kiedyś polska szkoła wzornicza, to była marka na świecie" - powiedziała dziennikarzom wiceminister infrastruktury i rozwoju Iwona Wendel. Podkreśliła, że wzornictwo jest ważne dla polskiego przemysłu i polskich usług i że na rzecz jego rozwoju zaangażowane będą środki unijne. "Zastanawialiśmy się bardzo długo, jak to zrobić, czy dedykować specjalne działanie w programie operacyjnym, wydawać nowe instrumenty. Wydaje się, że (dobrze jest to zrobić) w sposób najbardziej powszechny, czyli jeżeli przedsiębiorca w swoim nowym modelu świadczenia usługi bądź produkcji włączy element wzornictwa przemysłowego, to będziemy współfinansować te koszty" - wyjaśniła wiceminister.
"Wzornictwo jako inwestycja w zysk nie jest jeszcze zakorzeniona u przedsiębiorców. Jest to konieczne, jest to niezbędne. Instytut od dłuższego czasu czyni wszelkie starania, aby myślenie o wzornictwie przemysłowym było jak o własnej inwestycji. Wzornictwo przemysłowe to nie jest tylko ładny wygląd (...) przede wszystkim jest to funkcja i użytkowość" - powiedziała na konferencji prasowej inaugurującej projekt prezes Gargas. "Nam bardzo zależy na tym, żeby przedsiębiorca zrozumiał i był przekonany, że prowadzenie procesu projektowego w firmie jest bardzo korzystne przede wszystkim dla niego, (...) dla budowania jego marki" - dodała.
Z raportu "Analiza aplikacji wzornictwa przemysłowego w polskich przedsiębiorstwach" wynika, że większość firm uważa wzornictwo za skuteczne narzędzie konkurencji rynkowej. Aż 86 proc. firm sądzi, że inwestycje w produkt wzorniczy są opłacalne. 60 proc. liderów wzornictwa wskazuje na jego duży wpływ na wzrost satysfakcji konsumenta i wizerunek firmy.
W pięciu województwach (łódzkie, wielkopolskie, małopolskie, zachodniopomorskie i kujawsko-pomorskie) strategiczny przemysł kreatywny, w tym wzornictwo, jest uznany za tzw. inteligentne specjalizacje, na które kierowane będą środki unijne. Możliwe jest dofinansowanie wydatków ponoszonych na wzornictwo, jako uzupełnienie prac badawczo-rozwojowych lub wdrożeniowych, a także wydatków ponoszonych na wzornictwo w zakresie projektów inwestycyjnych małych i średnich firm. W części województw środki unijne mogą też wesprzeć zakup praw do własności intelektualnej lub uzyskanie ochrony własności przemysłowej dla rozwiązań technologicznych.
W ramach programu operacyjnego Inteligentny Rozwój możliwe będzie dofinansowanie usług dla przedsiębiorców świadczonych przez wyspecjalizowane instytucje otoczenia biznesu (IOB) lub jednostki naukowe w zakresie wzornictwa przemysłowego. Chodzi m.in. o koszt usługi opracowania pełnego projektu wzorniczego wyrobu i koszt usługi przeprowadzenia analiz wzorniczych. Program zawiera też działanie skierowane na wsparcie uzyskania ochrony prawa własności przemysłowej zagranicą.


POWIĄZANE

Początek kwietnia przyniósł dawno niewidziany wzrost cen benzyny na stacjach. Na...

Uszczelnić granice i zapewnić realną pomoc rolnikom w obliczu zagrożenia pryszcz...

Według Oil World eskalacja napięć handlowych na świecie może zwiększyć niedobór ...


Komentarze

Brak komentarzy
Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę