Komisja Europejska zrobiła pierwszy krok w kierunku opracowania ram prawnych dla unijnej polityki energetycznej i klimatycznej do 2030 roku. Było nim przyjęcie zielonej księgi, w której ogłoszono rozpoczęcie konsultacji społecznych dotyczących polityki w tej dziedzinie.
Komisja opublikowała również komunikat konsultacyjny o przyszłości procesu wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (ang. carbon capture and storage ? CCS) w Europie.
Celem komunikatu jest zapoczątkowanie debaty nad wariantami działań, które zagwarantują doskonalenie tej technologii. Komisja przyjęła też sprawozdanie zawierające ocenę postępów, jakich dotychczas dokonały kraje UE w realizacji swoich celów w zakresie energii odnawialnej (które mają zostać zrealizowane do 2020 roku), oraz podsumowanie dotyczące wykorzystywanych w UE biopaliw i biopłynów.
Zielona księga porusza szereg różnych kwestii, między innymi:
Jakiego rodzaju cele w dziedzinie klimatu i energii należy zrealizować do 2030 roku? Jaki powinny mieć charakter i jaki powinien być ich poziom?
Jak zapewnić spójność różnych instrumentów polityki?
W jaki sposób system energetyczny może się przyczynić do zwiększenia konkurencyjności UE?
Jak uwzględnić różnice pod względem możliwości działania poszczególnych państw członkowskich?
Konsultacje potrwają do 2 lipca. W oparciu o opinie nadesłane przez kraje UE, instytucje unijne i zainteresowane podmioty Komisja zamierza do końca tego roku przedstawić ramy działania w dziedzinie polityki klimatycznej i energetycznej UE na okres do roku 2030.